Näidatakse tulemusi 1 kuni 20, kokku 68
-
17.02.11, 13:46 #1
POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Texas No Limit Hold’em
Esimene Peatükk – Üldine Teooria
1. Osa: Bankroll Managment ehk rahade haldamine
Sissejuhatus
Tähelepanu: Järgnev tekst on mõeldud eelkõige mängijatele, kes on kursis pokkerialaste mõistetega ja seetõttu päris algajatele võib see olla liialt keeruline või isegi arusaamatu.
Käesolev tekst on üks mitmest No Limit Texas Hold’emi artiklist, mis on kirjutatud elukutseliste pokkerimängijate Rainer “Ranka” Roomet ja Lauri “Peokuningas” Enn poolt, kes ühtlasi kirjutasid ka Eesti esimese pokkeriraamatu “Eesti proffidelt eesti mängijatele ” Texas Holdem preflop mängu osa. Mõlemad mängijad on leiba teeninud pokkeriga üle kahe aasta ja heads-upi hakkasid mängima 2010 aasta sügisest.
Kogu tekst jaguneb kolmeks suuremaks peatükiks, kus viimased kaks baseeruvad põhiliselt heads-up mängul. Peatükkide lühikirjeldused:
- Üldine teooria, mis hõlmab endas kõike vajalikku enne mängu algust: bankroll managment, programmid, laua valik, kus ja mida mängida, kelle vastu mängida ja palju muud.
- Preflop mäng. Mäng enne floppi – mis kaarte mängida, kuidas mängida, palju panustada, millal ületõste, millal callida ületõste jne.
- Postflop mäng. Mäng flopis ja hilisematel tänavatel.
Korrektne rahade haldamine ehk bankroll managment
Kõige suurem oskus pokkeris on oma rahade haldamine ehk bankroll managment. Siit algavad ja lõppevad kõik suured teekonnad pokkerimaailmas. Sa võid olla maailma parim mängija, sa võid isegi näha teiste kaarte aga kui sa ei suuda korrektselt rahadega ümber käia, ei maksa need oskused mitte kui midagi. Raha on pokkerimängija suurim tööriist ja ilma rahata ei saa ta tööd teha (loe: pokkerit mängida).
Üpriski levinud tüüpsituatsioon: Sa oled suhteliselt algaja mängija, kes on mänginud aastate jooksul omajagu käsi ning oled näidanud rahuldavaid tulemusi. Korduvalt oled teinud väikesest deponeeringust mitusada dollarit, kuid iga kord peale suurt võitu oled raha välja kandud või liikunud suuremasse limiiti ning kõik kaotanud. Pärast aastaid mängimist on sul tekkinud küsimus: miks ma ei jõua kaugemale?
Vastus on väga lihtne – sa haldad rahasid valesti. Kui sa oled hobimängija ja võtad mängu kui lõbu ning lisateenimis võimalust siis väike gamblemine on täitsa mõistetav aga siiski võiksid osata bankrolli hallata, jõuda kõrgemale limiiti ning sealt iga kuu teenida omale veel suurem palgalisa. Ühtlasi kõrgemate panustega mängud on lõbusamad ja rohkem pinget tekitavamad.
Kuidas siis ikkagi rahasid hallata? Raske on anda ühest vastust, sest see oleneb limidiist, mängust mida mängid, kui hea mängija oled ja sinu hetke olukorrast (hobimängija/elukutseline). Rahalaudade puhul on rusikareegliks, et arvel peab olema vähemalt 20 sisseostu jagu raha. See tähendab, et kui sa mängid $0.05/$0.10 blaindidega No Limit Texas rahalauda, kus maksimum sisseost on $10 siis peaks su mängukontol olema vähemalt 20 x $10 ehk 200 dollarit.
See on tõesti miinimum ja pika staažiga mängijatena võime öelda, et 20 sisseostu võib isegi väheks jääda – vahest võivad tekkida halvad kaardijooksud. Isegi kui kaotate halva jooksuga kümme sisseostu (mis ei ole nii erakordne ja juhtub üpriski tihti) siis on pool sinu bankrollist “kadunud”. See ei mõju sinu mängule hästi, kuna tekib tilt, kaob enesekindlus ja hakkad liialt palju muretsema oma “kokku-kuivanud” bankrolli pärast ning teed otsuseid, mida muidu ei teeks. See omakorda suurendab kaotuselainet ja hakkate jõudma maale, kus populatsioon on väga suur – bustolandi ehk pankrotistunud pokkerimängijate maale.
Seega hoia arvel minimaalselt 20, soovitatavalt isegi 30 kuni 50 sisseostu jagu raha. Kui aga oled või soovid saada elukutseliseks mängijaks, siis limiitides alla $0.50/$1.00 tuleks hoida pokkerikontol 50 sisseostu raha ning suurtemates vähemalt 50-100.
See võib tunduda väga-väga “suur ülejääk” aga arvesta, et halba jooksu tuleb rohkem ette, kui sa oskad arvata. Näiteks kui mängid $2/$4 blaindidega No Limit rahalauda, kus sisseost on $400 ja sul on arvel “kõigest” $10,000 (ehk 25 sisseostu raha), siis tea, et kümne sisseostulisi kukkumisi (downswinge) juhtub kõigil. Juhtub ka suuremaid ja kui peaks veel lisanduma kaotusest tulenev tilt võid kaotada juba üle poole oma bankrollist. Pole just eriti tore mängida 4000 dollariga $2/$4 limiiti, eriti kui oled enne kaotanud enamus bankrollist ($6000). Lisaks oled elukutseline mängija ja tead, et järgmine kuu tuleb maksta ka arved.
Aga kui sul oleks arvel näiteks $20,000 (50 BI) siis $6000 kaotamine jätab sulle veel 14,000 dollari (35 sisseostu) jagu mänguruumi, mida on piisavalt. Ja kui oleks arvel korrektselt 100 sisseostu jagu raha ($40,000) siis $6000 kaotus ei mõjutaks sinu mängu kuidagi (või mõjutab minimaalselt), sest arvele jääb ikka $34,000.
Ranka: Omast kogemusest võin öelda, et antud limiidis $2/$4 – $8000-$10000 downswingi ei ole niivõrd harukordsed, eriti tänapäeval kus mängud on väga rasked.
Kuidas säästa bankrolli/kuidas kiirendada bankrolli kasvu?
Rakeback
Kui mängid full-ringi või 6-maxi siis hangi kindlasti omale võimalikult hea rakeback diil, sest neis mängudes maksad raket väga palju.
Näiteks: $0.1/$0.25 blaindidega full-ring mängus maksad 1000 käe kohta ~$15 raket. Kui oled usin mängumees ja mängid kuus 100,000 kätt siis selle aja jooksul maksad rakeks 1500 dollarit. 30% rakebackiga (üsna levinud protsent) saate kuu vältel $450 tagasi, mis antud näite limiidis ($0.1/$0.25) on juba kaheksateist sisseostu jagu raha.
Mida suurem on limiit seda suurema summa raket maksad. Näiteks kui mängid full-ringi, blaindidega $0.5/$1.00 keskmiselt 100,000 kätt kuus. Eeldame, et oled keskpärane mängija, kes 100 käe jooksul võidab keskmiselt kaks suurt blaindi ($2). Seega 1000 käe jooksul võidad mänguga $20 ja 100,000 käe jooksul $2000.
100NL-is maksate keskmiselt 1000 käe kohta $38 raket, mis teeb 100,000 käe kohta $3800. Kui sul on jällegi 30% rakebacki diil siis saad rakebackina tagasi $3800 x 0.3 = ~ $1100, mis tõstaks su kasumi kuulõikes 2000 dollarilt 3100 dollarini. Kusjuures 30% rakeback on üks madalamaid ja reeglina pakutakse rakebacki 30-50% või isegi rohkem.
Rakeback kalkulaatori leiad SIIT.
Rakeback diilid leiad SIIT.
Laua Valik (eelkõige heads-up)
Kui mängid heads-upi siis võiksite otsida vastaseid, kes on sinust mitu(kümmend) korda halvemad. Näiteks kui su vastas on halb mängija, kes on nõus maksma kinni ükskõik millise panuse iga paari või iga tõmbega (autorite märkus: sääraseid vastaseid on tohutult) siis piisab mõnekümnest käest, et tema raha “imeväel” jõuaks sinu pokkerikontole.
Kui aga mängid vastase vastu, kes mängib head-agressiivset pokkerit, jälgib ja otsib sinu mängustrateegiast nõrku kohti ning oskab vastavalt leitule kohanduda, siis sinu eelis on minimaalne või seda üldse ei olegi. Sellise vastase vastu võidate pikema aja vältel väga vähe või hoopis kaotate.
Seetõttu soovitame laudu hoolikalt valida, eriti heads-upis, kus rakeback diilid ei anna eriti efekti, kuna maksate väga vähe raket. Summaarselt 100 000 käe kohta on rake enam-vähem sama, kui full-ringis/6 maxis aga full-ringis on 100,000 kätt ühe kuuga võimalik läbi mängida. Heads-upis aga kulub selleks 6-12 kuud.
Sellest kuidas laudu valida räägime täpsemalt hilisemates osades.
Cashout ehk rahade väljakandmine
Tore on võita kuus $500 ja kasvatada algne $500 bankroll $1000 peale. Kuu lõpus võtate oma $500 kasumi välja, ostate omale uue paksu kuldketi, sõrme klotseri, bemmile uue valuvelje või põhjavalgustuse pirnid. Teise velje jaoks paraku pappi veel ei jagu….
Tsenaarium on ilustatud aga see-eest üpriski standard: võetakse liiga tihti ja liiga palju raha välja täiesti tühiste asjade jaoks. Mida väiksem on bankroll ja mida väiksem on mängulimiit seda kokkuhoidlikum tuleks olla. See tähendab, et enamus või kogu kasumist tuleb taas investeerida oma bankrolli, et võimalikult kiirelt liikuda kõrgemale. Jõuad kõrgemale, kasumid suurenevad ja bankroll kasvab kiiremini kuniks jõuad limiidini kus teenid piisavalt, et võtta raha välja ning jääb ülegi investeerimaks bankrolli.
Seega cashoute tuleks teha võimalikult vähe, eriti kui nad su elu mõjutavad minimaalselt. See tähendab, et $1000 rollist $100 välja kakkuda, et üks pralle teha on mõttetu v.a. juhul kui sul ei ole plaani kunagi kõrgemale liikuda ega hakata elukutseliseks.
Shotid
Bankroll managment peab olema su A ja O. Sa pead tegema omale alati kindlad reeglid, et X summast liigun üles/alla, teen/ei tee cashoudi jne. Kui rikud omale etteseatud reegleid võid väga valusalt vastu näppe saada.
Näiteks sul on arvel $10,000 ja sa mängid 100NL ($0.5/$1.00). See on väga korrektne bankrolli managment. Lauda ilmub väga halb mängija ja võidab väga hea kaardijooksuga $1000 ning kaob, et minna mängima $5/$10 lauda (high stakes). Sa mõtled, et kuna vastane oli väga halb mängija, siis saad talt raha kätte ning nii eirad korrektset rahade haldust ning liigud kümme korda kõrgemasse limiiti ning istud tema kõrvale.
Teoorias sa võid seda teha ja isegi praktikas kui sa oled kindel, et kogu laud on sinust nõrgem või lauas on palju nõrku mängijaid ning oled võimeline õigel ajal lõpetama ja suuri kaotusi vastu võtma. Reeglina aga on need lauad väga rasked. Kogemuste puudumisel, scared money ja ärevusega võid kaotada väga kiirelt 2-3 sisseostu ($2000-$3000) ning sellega kaotad 20-30% oma bankrollist, mida sa oled ehitanud kuid. Kui bankroll peaks aga veel väiksem olema (näiteks $5000), siis võid kaotada üle poole oma rahadest ning võid oma mitme kuu vaeva korstnasse kirjutada.
Kui sul aga peaks minema hästi ja võidad paar sisseostu, siis võib tekkida väga halb harjumus käia kõrgemas limiidis seni, kuni ühe korra tugevalt kõrvetada saad. Seega ära võta kunagi shotte limiitidesse, mis on ilmselgelt üle sinu bankrolli ning kus isegi ühe sisseostuline kaotus võib tähendada sinu jaoks katastroofi.
Teisalt kui oled mänginud regulaarselt ühte limiiti, bankroll on 50 sisseostu või suurem, siis ei ole kuritegu minna üks limiit kõrgemasse ja proovida seal “õnne”. Aga sel juhul pane peale kindlad piirangud: “ma liigun tagasi oma limiiti, kui kaotan viis sisseostu/X summa” ning kui see juhtub siis liigu alla – ei mingeid agasid. Kui sind saadab hea jooks siis võid end õnnitleda – väga suure tõenäosusega oled nüüdsest uue limiidi püsimängija ning sinu kuised kasumid suurenevad.
Bankroll protection ehk bankrolli kaitse
Suuremad pokkeritroad – PokerStars, Full Tilt pakuvad võimalust kasutada security tokenit, mis põhimõtteliselt võrdväärne pankades kasutatavate pin kalkulaatoritega. Kui oled elukutseline ja kogu sinu elu sõltub bankrollist siis on kohustuslik muretseda omale security token. See on koht kus ei tohiks olla mitte ühtegi “aga” ega mitte ühtegi viivitust. On sadu juhtumeid, kus tänu agressiivsele spioonvarale on varastatud pokkerimängijate kasutajanimed ja paroolid ning nii on varastatud/maha mängitud sadu tuhandeid dollareid. Ei usu?
Mine 2+2 foorumitesse ja kirjutage pealkirjade otsingusse sõna “hacked”. See annab juba ainuüksi 250 vastet ning see on maksimum vastete arv, mis 2p2 kuvab.
Suvalised näited viimase 50 otsingu seast:
Neid lugusid on veel ja veel ja veel. Õnneks viimasel ajal tänu tokenitele on jäänud häkkimisi vähemaks ja summad muutunud väiksemaks. Ära sina ole üks tulevane näide! Seega kasuta kindlasti tokenit, eriti kui oled elukutseline pokkerimängija või/ja su pokkerikontol on märkmisväärne summa raha – $10 000 või rohkem.
Teine kohustus: suuremad toad pakuvad limiidi piiranguid. Pane omale keeld limiitidest, mis on sinu limiidist ülejärgmine limiit ning suuremad. Näiteks kui mängid 100NL ($0.5/$1.00 blaindid) siis keeld peaks algama alates limiitidest, kus blaindid on $2/$4. Seda seepärast, et sa ei saaks mistahes põhjusel (tilt, purjus, fishine mäng vms) eirata bankroll managmenti. Järgmine limiit jäta “lahtiseks” seepärast, et limiitide suurendamine võtab aega vähemalt 24 tundi ja vahest soovite shotti võtta üks limiit kõrgemasse, eriti kui lauad on fishised.
Kolmas kohustus (või siis pigem soovitus): enda mängust eemaldamine teatud ajaks. Näiteks kui lähed peole siis on mõttekas end mängust eemaldada 12 kuni 24-ks tunniks. See tähendab, et selle aja jooksul ei saa sa oma pokkerikontol teha mitte ühtegi rahalist tehingut. Ei rahasid sisse/välja kanda ega lauda istuda.
Siinkohal pead end natukene ka tundma. Kui sul on komme või oled eelnevalt leidnud end purjus peaga pokkerit mängimast oma tavapärastes limiitides või tiltanud pärast kaotavat sessiooni siis on alati mõttekas enne pidu või pärast kaotavat sessi end mängust teatud ajaks eemaldada. Kui sul selliseid probleeme ei ole siis ei ole vaja seda teha aga samas mööda külge ta alla ka ei jookse – mine sa tea, mis su piduses/tildides peas sisse võib minna.
Bankroll managment Heads-Up mängude jaoks
1. Vali laudu hästi hoolikalt. See tähendab, et otsi laudu ja vastaseid, kelle üle on suur ja tuntav eelis. Nii võidad kiiremini ja rohkem raha ning saad liikuda kiiremini kõrgematesse limiitidesse. Laudade valimisest täpsemalt järgmistes osades.
2. Kui valid laudu hästi hoolikalt ja mängite AINULT vastaste vastu kellest oled peajagu üle (seda selgitame järgmistes osades) siis piisab 20-st sisseostust, soovitav oleks 30-40 ja 50 on juba põhimõtteliselt “overrolled”. Kui aga mängid kõikide vastaste vastu siis kõikumised muutuvad suuremaks ja pead varuma omale rohkem sisseostude jagu raha ning tuleb jällegi jälgida 100 sisseostu reeglit.
3. Kui valite laudu hoolikalt võib “actionist” tekkida puudus. Siis soovitame mängida mitmes erinevas pokkeritoas korraga. Täpsemalt jällegi “Laua valiku” osas.
Esimese peatüki esimese osa kokkuvõte
1. Hoia alati kontol 20 sisseostu jagu raha, soovitatav 40-50 ja korrektne 100.
2. Tee omale kindlad bankrolli jälgimise reeglid. Ma liigun kõrgemasse/madalamasse limiiti siis kui mu bankroll ületab $X summa (Y sisseostu).
3. Tee omale kindlad cashoutimise reeglid. Mida väiksem ja limiit, seda vähem peaksid rahasid välja kandma. Raha teeb raha!
4. Eemalda end limiitidest, mida ei plaani niipea regulaarselt mängida!
5. Kui on probleeme tildi, purjus peaga mängimise või muu mõne segava faktoriga siis eemalda end mängust X ajaks.
Teades pokkerist minimaalselt aga jälgides neid viite punkti eraldab sind võitvatest mängijatest väga pisike ja lihtne sammuke, millele keskendume teises peatükis – preflop mäng.
Loodame, et esimene sissejuhatav artikkel meeldis ja ootame foorumisse kommentaare. Järgmises osas räägime täpsemalt laua valikust – seda nii teoorias kui ka praktikas. Väikene tutvustav videoklipp Laurilt.
-
17.02.11, 14:07 #2
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Hästi kirjutatud, sest hea lihtne oli lugeda :) Jääme järgmisi osasi ootama.
-
17.02.11, 14:19 #3
- Liitus
- Jul 2009
- Postitusi
- 254
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
päris hea oli tõesti
-
17.02.11, 14:56 #4
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
jep peaks raamima voodi kohale lakke.
-
17.02.11, 15:44 #5
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Well done, kergesti loetav.
Vb tuleks siinse teema link kopida ka sisukorda? Uustulnukatel ehk parem ülevaade niimoodi.
-
17.02.11, 15:51 #6
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Pigem hoian korda: http://www.pokkeriprod.com/pokkerikool/
Hetkel mõtlen, kas lisan sinna uue tabeli või lihtsalt uue artiklit..
-
17.02.11, 16:14 #7
- Liitus
- Nov 2008
- Postitusi
- 7 575
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Peokunn mängib HU-d? Mis tasemel?
-
17.02.11, 16:17 #8
-
17.02.11, 17:00 #9
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Tore, et delfigi kontekstist välja rebitud lausega uudise on teinud.
Viimati muudetud camu poolt : 17.02.11 at 17:40
-
17.02.11, 17:12 #10
-
17.02.11, 17:21 #11
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Esimene reaktsioon oli mul: "minge v***u" aga teine reaktsioon - sellest pealkirjast võib olla kasu, kuna õpetame konservatiivselt bankrolli haldama.
-
17.02.11, 18:05 #12
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
nuts
-
17.02.11, 18:39 #13
- Liitus
- Nov 2009
- Asukoht
- Tartu
- Postitusi
- 936
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Delfi pani pirni jah.
Hea artikkel, minu arust just paras algajatele st kui sellest jutust ka aru ei saa, siis pole mõtet peale play money laudade midagi muud mängida.
5+
-
17.02.11, 18:49 #14
-
17.02.11, 19:35 #15
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Sai ka läbi loetud- lihtne ja hariv. Õnneks endal selliseid probleeme ei ole, et täis peaga hakkaks gamblima kusagil kõrgemal limiidis, kuigi tean inimesi kes on seda teinud. Ma ei taha juba siis pokkerit mängida kui paar õllet joonud olen (va. madala sisseostuga live kus on tihti rohkem entertainment value kui raha teenimise plaan).
-
17.02.11, 20:32 #16
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
See oli selline sissejuhatav artikkel ja arvan, et enamustel meie foorumi kasutajatest ei olnud seal midagi uudist. Küll aga järgmine laudade valiku artiklis võib tulla isegi kogenud mängijatel mitu "ahaa" moodi momenti ning tõenäoliselt Leits, kes on mul 10 x küsinud, et kas sa ootad laudades 10 tundi enne kui actionit saad, saab nüüd oma küsimusele vastuse.
-
18.02.11, 01:55 #17
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
vabandandage mind, aga ma ei ole kunagi elus delfit lugenud (ega vist isegi kodulehekülge avanud) ja ei oska seal liigelda. Äkki keegi lahke inimene jagaks artiklit?
-
18.02.11, 01:56 #18
- Liitus
- Jul 2009
- Postitusi
- 254
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
-
18.02.11, 02:53 #19
- Liitus
- Dec 2009
- Postitusi
- 1 965
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
minu jaoks on brm biitimine raskem kui nl10, ütlen päris ausalt.
-
18.02.11, 09:42 #20
- Liitus
- Oct 2008
- Postitusi
- 3 606
Re: POKKERITEOORIA: Bankroll managment ehk rahade haldamine
Imelik, ma pole kunagi pannud päevaga üle 5% bankrollist löögi alla. Paari kuuga olen küll kaotanud mingi 20% bankrollist.
Samas olgem ausad bankrollid on erinevad- nt NL10 1000$ voi NL100 10000$ bankroll
Kui kaotad nn NL10 bankrolli, siis 1000$ ei ole nii suur raha, et seda ei saaks nt kõrvalise tööga tekitada. Ehk sellistel limiitidel ma küll ei näe vajadust 100BI reegliks-pigem isegi 20 või 10 bi
Klassikaline bankrolli majandmaine sobib ikka selliste summade jaoks, mida sa sõnnikaviskamisega maal tasa ei teeni.
Teiseks olen kindel , et siin foorumis inimesi, kel on üle 100k$ bankrollid , aga ometi grindivad 100L. Mida siis teha ülejäänud rahaga, sest kasutada ju vaid reaalselt väike osa sellest.
Siin tuleb erinevaid variante. Üks võimalus on soetada kinnisvara(mitte üürikat võtta). Teine võimalus on nt investeerida seda osa edasi nt aktsiatesse ja sealt lisatulu saada. Suht riskivabalt on võimalik teenida 10% tootlusega. 100k$ nt see teeb juba 10k$ aastas millega saad juba maksta enamus elamisega seotud kulusi.
Teiseks, iga pokkerimängija peaks arvestama sellega, et pokkerituludest võiks vähemalt pool bankrolli fondi minna. Ma ei kiida heaks nn roti elustiili, kus teenitakse küll nt 2k$ kuus, aga nn edeva ja baila elustiiliga kulutatakse see raha lihtsalt ära ja sagedased on mõisted nagu busto ja stake...Ja tekib arvamus, et ega pokker kuskile ära ei kao. Poker jääb küll alles, aga winrated vähenevad küll!
Vaadake mis starsis toimub. Maailma suurim tuba, aga ometi on samad peded samas toas 20 laual
Mina nt olen ettenägelikult bankrolli suurendanud. Olgugi, et ma pokkerit enam ei beadi.Viimati muudetud privador poolt : 18.02.11 at 09:45
Teema info
Kasutajad vaatamas seda teemat
Hetkel on 1 kasutajat vaatamas seda teemat. (0 registreeritud kasutajat 1 külalist)
Kakahirmutise teekond mikro...
Täna, 13:39 in Pokkeripäevikud