PDA

View Full Version : küsimus prole: tip



con
07.11.10, 18:28
palju jätate tavaliselt tippi söögikohtades?

15% peaks olema standard. ise olen jätnud min 15.- ja suuremate summadega 15%


imo head teenindust tuleb soosida ning oleks aeg ka eestis hakata seda kommet sisse harjutama.


/tahtsin OT alla teha

liigutage keegi

sinisebra
07.11.10, 18:48
Tegelikult on USA üks vähestest maadest kus TIPimist peetakse loomulikuks. Inglismaal tipitakse tunduvalt harvem kui USAs. Miks peaks Eesti järjekordselt kopeerima just USAt?

15% on standard kus? USAs on 20%, Inglismaal mingi 6-7%.

USAs tipitakse, sest teenindajad saavad väga tihti miinimumpalka.

Head teenindust tuleb soosida kuid teenindajad ei peaks eeldama, et klient tipib 100% juhtudest.

Ameerikas on juhtunud nii, et kaks korda on teenindaja jooksnud järele ja kisas et miks tippi ei jätnud.

con
07.11.10, 18:56
igalpool ei jätagi aga kui on meeldiv teenindus siis võiks imo. ega siingi need teenindajate palgad kiita pole.

palju neid kohti ikka on kus ettekandja naeratab ja asjad normaalset sujuvad. obv mingile bitchile kes nägusid teeb ei ole vaja anda.

üks tuttav ütles kunagi, et 12-15%, vb jäi mulle valesti meelde..

Rigged
07.11.10, 18:58
10% on standard Eestis. Jätan isegi suhteliselt ebameeldivatele inimestele tippi, ei ole kade inimene.

taipupole
07.11.10, 19:23
Jätan 10%, kui meeldib. Kui ei meeldi, siis loomulikult ei jäta, miks peakski.

taavi
07.11.10, 19:59
http://foorum.pokkeriprod.com/showthread.php?t=1756
/

HU grinder
07.11.10, 20:01
10% on standard Eestis. Jätan isegi suhteliselt ebameeldivatele inimestele tippi, ei ole kade inimene.

duubeldan.

Codecci
07.11.10, 20:14
Kas jätate sellises kohas ka kus leti tagant tellite (nt. pubi Amps Järve Selveris)?

HU grinder
07.11.10, 20:17
Kas jätate sellises kohas ka kus leti tagant tellite (nt. pubi Amps Järve Selveris)?

Oleneb kui purjus ma olen.

nomerlot
07.11.10, 20:21
leti tagant tellides üldiselt ei jäta. Muidu ca 10%, aga kui ikka ei meeldi ja teenindus uimane, ajab asju sassi või muidu ükskõikne, siis ei jäta midagi.

HU grinder
07.11.10, 20:22
leti tagant tellides üldiselt ei jäta. Muidu ca 10%, aga kui ikka ei meeldi ja teenindus uimane, ajab asju sassi või muidu ükskõikne, siis ei jäta midagi.

Kui teenindus uimane ja ajab asju sassi ja lisaks veel ükskõikne, siis ma ei maksa vapsje, tõusen püsti, saadan perse ja jalutan minema.

hoss23
07.11.10, 20:25
Viskan tavaliselt ''Staapis'' vanamutile alati stolniku.

eluvaatleja
07.11.10, 21:22
ikka tuleb jätta, nii leti tagant kui lauast tellides ja tavaliselt 10- 15%

CTXrix
07.11.10, 21:56
Mis mõttes "tuleb jätta"? Mina jätan 10% siis, kui teenindus on normaalne. Kui teenindus on millegi poolest väga hea, siis jätan v-o rohkem. Kui teenindus on vilets, siis ei jäta.

muruntau
07.11.10, 22:59
Seni kuni politseinikke ei või hea teeninduse eest tippida ei tipi mina põhimõtte pärast.

See argument, et "nad saavad vähe palka" ei päde juba seetõttu, et siis peaks tippima ka maxima müüjaid, kooliõpetajaid, keda iganes. Mis on ettekandjates nii erilist, et neid peaks erikohtlema?

Ettekandja on töö, mis nõuab 0 oskuseid, 0 haridust, kus tööjõu pakkumine on pmst lõputu. Iga majandusseaduse järgi peabki sellisel kohal töötasu olema väike.

Teine argument on tasu hea teeninduse (kas ettekandja töötab paremini kui maxima müüja või õpetaja? :rolleyes:) vs ettemakstav altkäemaks, et hiljem ka paremini teenindataks. Väga tihti antakse tippi just selle pärast, et hiljem ka paremini teenindataks. Altkäemaks on altkeämaks, olgu ta politseinikule, vandekohtunikule või ettekandjale.

raunsz
07.11.10, 23:01
Kasutan ainult kaarti, aga kui cashi leidub, siis 25.- tavaliselt.

pastilaa
07.11.10, 23:25
Seni kuni politseinikke ei või hea teeninduse eest tippida ei tipi mina põhimõtte pärast.

Nõus. Aga ainult siis, kui sa selle alati viitsiksid näiteks personalile restoranis ära seletada, siis oleks mitte-tipimisel mõtet. Antud juhul on tegemist lihtsalt vana tavaga (meeldigu see meile või mitte) ja selliseid ebaratsionaalseid tavasi on väga palju (baktereid levitav kätlemine, naiste uksest enne sisselaskmine, idas pidev kummardamine etc). See on mingi austus ja lugupidamine antud kultuuri ja tavade vastu, millest üle astumine on lihtsalt määratav sõnaga "ebaviisakas". Ja sellise mulje paratamatult siis endast restoranis ka jätad - kuigi mõtted on õiged ja üllad.

Minu meelest poes mitte võtta peenraha tagasi on viisakam variant, kui restoranis tipi andmata jätmine - kui tunned ebaõiglust ;).

muruntau
08.11.10, 00:15
Kusjuures mind peeti siin eelmises teemas ka ebaviisakaks, kuigi ma põhjendasin umbes sama hästi :P

Tippimine hakkas levima siis, kui see inimestel laiemalt tekkis raha, millega tippida (ehk siis peale Teist Maailmasõda). Seega ei ole see saanud sellist ajaloolist tausta, seda ajaloo pühitsust, mis ta teeks võrreldavaks kätlemise, naiste ees sisselaskmise ja paljude teiste toredate kuid ebapraktiliste kommetega. Hiina vanasõnagi on, et see, mis on alla tuhande aasta vana, on nii uus asi, et seda ei saa veel usaldada. Vaevalt Eestiski see enne viimast (õigem oleks vist juba öelda eelmist) majandustõusu väga levinud oli.

Long story short: Järgmine kord kui mult oodatakse tippi, vaatan ettekandjale üllatunult otsa ja ütlen midagi sellist: Kas te tõesti ootate, et ma teeksin midagi nii ebaratsionaalset?

Rage
08.11.10, 01:17
jätan ise 10-15% kui teenindus on hea..

markosa
08.11.10, 01:51
tippimisega tuleb mulle alati see klipp meelde:

http://www.youtube.com/watch?v=enJwYaeolXc

low-flow
08.11.10, 02:28
Kui olen teenindusega rahul, jätan üldjuhul ikka jootraha, eriti kui oleme suurema kambaga kusagil kenas kohas mitu tundi istunud ja ettekandjat palju jooksutanud. Mul pole tipikultuuri vastu mitte midagi, nii kaua kuni keegi ei eelda või oota, et see on kohustuslik protseduur.

hotcocacola
08.11.10, 06:59
Kui leti äärest tellin, siis eriti ei jäta.
Küll aga, kui tuuakse lauda siis 15-20% enamjaolt. Ütleme nii et alati on vähemalt 10%.
Minu jaoks on see just kui elementaarne viisakus jätta jotsi :)

atsetoon
08.11.10, 07:22
Kuna olen ise teenindajana töötanud, siis jätan peaaegu alati 10-25%(va. juhul kui hetkel sularaha ei ole või teenindaja on ebameeldiv, umbkeelne või kui pean oma õlut pool tundi ootama ja seda meelde tuletama-seda ma vihkan). Igatahes minu arvates on tippimine täiesti loomulik asi ja ainsad, kes seda ei tee on soomlased. Tänapäeval on enamikes normaalset kohtades ka tsekil kirjas, tip is not included, järelikult keskmiselt külastajalt oodatakse seda.


PS! keegi prop beti tahab teha, kaua läheb aega kuni kolmas tipi teemaline topic tehakse?

eluvaatleja
08.11.10, 08:42
Mis mõttes "tuleb jätta"? Mina jätan 10% siis, kui teenindus on normaalne. Kui teenindus on millegi poolest väga hea, siis jätan v-o rohkem. Kui teenindus on vilets, siis ei jäta.

sellest mõttes, et see on minu tänu teeninduse eest ja vahet ei ole, kas on tegemist kena naisterahva või tavalise meesterahvaga kuigi olen suht kindel, et tipi andmisel ahistatakse meesoost teenindajaid päris kõvasti.

CTXrix
08.11.10, 08:52
sellest mõttes, et see on minu tänu teeninduse eest ja vahet ei ole, kas on tegemist kena naisterahva või tavalise meesterahvaga kuigi olen suht kindel, et tipi andmisel ahistatakse meesoost teenindajaid päris kõvasti.

See soo jutt tuli nüüd küll lambist ja mina sellele ainest ei andnud. Kui see on sinu tänu teeninduse eest, siis kas sa tänad alati ka viletsa/pea olematu teeninduse eest?

eluvaatleja
08.11.10, 09:31
to CTXrix nägin sinu lauses küsimust (Mis mõttes "tuleb jätta"?) ja vastasin sellele.

jah, katsun isegi siis tänada kui teenindus pole just 4+ va kui koht ise või toidunõud on räpased, siis pigem lahkun sealt ja otsin teise koha.

statoilist kütet võttes ma tipi ei jäta.

Godspeed_EJ
08.11.10, 10:34
Tipp on tunnustus hästi tehtud töö eest, mitte kohustus.

Kodu juures üks hea sashlõkki baar, mida saab tihti külastatud. Ettekandjatena seal 3 neiut, kellest kahele jätan alati tippi ja ühele pole siiani veel kordagi jätnud. Ja põhjus on lihtne. Kui kaks neidudest on viisakad ja teevad oma tööd (vähemalt näilise) rahuloluga, siis kolmas neiu on alati tujust ära ja teenindus kannatab seeläbi.

Ei näe mingit põhjust sita teeninduse eest peale maksta. Muidu jätan nii 10-15%

peete82
08.11.10, 11:02
Mul viskas Itaalias üle see pidev tipinõudmine. Kelner laseb oodata, lõpuks tuleb, lohistab sussi, vahib ülbe näoga (et mis sa tahad üldse) ja hiljem on tip justkui iseenesest mõistetav. No annad, aga sitamaitse jääb suhu.
Eestis pole see iseenesest mõistetav, siin on rahvas vaene. Hea teeninduse eest võib anda küll.

Madis Very
08.11.10, 11:03
Mul viskas Itaalias üle see pidev tipinõudmine. Kelner laseb oodata, lõpuks tuleb, lohistab sussi, vahib ülbe näoga (et mis sa tahad üldse) ja hiljem on tip justkui iseenesest mõistetav. No annad, aga sitamaitse jääb suhu.
Eestis pole see iseenesest mõistetav, siin on rahvas vaene. Hea teeninduse eest võib anda küll.

weak, keegi ei käsknud anda

Ise annan vähe ja siis peab ikka teenindus hea olema.
Pole see mingi sisse kodeeritud kirjutamata reegel ...

peete82
08.11.10, 11:07
Itaalias on ju selline "kultuur" ja kui sa tippi ei anna, siis sa solvad nende laiskvorstide "kultuuri" ja oled räme ebaviisakas mats.

Madis Very
08.11.10, 11:12
Itaalias on ju selline "kultuur" ja kui sa tippi ei anna, siis sa solvad nende laiskvorstide "kultuuri" ja oled räme ebaviisakas mats.

:D, ole siis "ebaviisakas turist" kes nende kultuuri ei mõista ja tähtsa näoga ära kõnnib :D.. ei jää pärast tühja tunnet, et raha niisama ära visatud

ristijeesus
08.11.10, 13:00
Itaalias kirjutatakse restodes 20% tipp ju kohe arvesse sisse. Vähemasti Sardiinias oli nii, ei mäleta kas mandri-Itaalias ka. Aga meeldiva teeninduse eest ikka olen nõus jätma. 10%+