PDA

View Full Version : Zen ja muud jutud



muruntau
22.12.10, 17:49
Siia võiks postitada erinevaid Zen ja muid sarnaseid jutukesi. Ja ärme siin päris haardkoor esoteerikasse kaldu, see ka niiväga fun ei ole. Teen otsa lahti lahti just asjakohase jutuga, mis aitas mulgi filosoofiaõpingud pooleli jätta :P

I'll tell you the story of Ramakrishna and his disciple. Ramakrishna was a Hindu wise man. And he had a disciple who had absolutely no faith in his teachings. So the disciple went off all by himself. Fifteen years later, he came back and said, "I have found the Way!" He told Ramakrishna, "Come, and I will show you." Then he took Ramakrishna to a river. And the disciple went back and forth across the river, walking on water. "See?" he told Ramakrishna. "I can cross the river without getting wet! I have found the Way!" Then Ramakrishna said to him, "You're a complete ass. With one rupee and a boat, I've been doing the same thing for years!"

Ühes zeni loos räägitakse võistluskunsti õppijast, kes läks õpetaja juurde ja ütles: "Olen võtnud nõuks sinu võitlusstiili omandada. Kui kaua mul selleks aega kulub?" Õpetaja vastas: "Kümme aastat." Kannatamatult vastas õpilane: " Aga see on ju liiga kaua. Ma tahan palju rutem edu saavutada. Ma hakkan väga kõvasti tööle. Harjutan iga päev pühendunult nii palju kui tarvis. Kui kaua mul siis läheb, kui sedavõrd pingutan?" Õpetaja mõtles veidi ja vastas siis: " Kakskümmend aastat"

Meiji ajastu Jaapani zeni õpetaja juurde tuli külaline zeni kohta uurima. Õpetaja pakkus talle teed. Külalise tass sai juba täis, aga meister kallas ikka edasi. Külaline vaatas häiritult ülevoolavat tassi, kuni ei suutnud end enam pidada, "Tass ajab üle. Rohkem sinna ei mahu!" hüüdis ta. "Nagu see tass," vastas õpetaja, "oled sinagi täis arvamusi, uskumusi ja oletusi. Kuidas saaksin sulle midagi õpetada, kui sa oma tassi enne ei tühjenda?"

Üks vistitsi tantristlik lugu: Mees jalutab aasal, kui märkab eemal tiigrit. Ta hakkab eemale minema, lootes et tiiger teda ei märka. Tiiger siiski märkas teda, mees pistis jooksu. Tiiger ajas teda taga kuni nad jõudsid kaljujärsaku servale. Tiiger aeglustus ja hakkas mehe poole hiilima, mees taganeb veelgi, kuni pole enam kuhugi taganeda. Mees libastub ja kukub, kuid saab ühest kaljupõõsast kinni. Nii ta seal ripub põõsa küljes, tiiger ülalt talle otsa vahtimas. Vaikselt hakkavad põõsa juured üles ütlema, aga alla kukkudes on kindel surm ootamas. Ühtäkki näeb mees umbes meeter eemal ühes kaljupraos metsmaasikaid kasvamas. Põõsas hakkab juba lahti tulema ja mees sirutab käe maasikate poole...

Millalgi panen veel, lisage teiegi!

pastilaa
22.12.10, 17:56
Koolis on loodusõpetuse tund ja õpetaja küsib: "Mida me saame kanalt?"
Lapsed vastavad läbisegi: "Muna, liha."
Õpetaja küsib Jukult: "Mida veel? Kus su vanaisa magab?"
"Kapi otsas," vastab Juku.
"Kas tal padi ka on?" küsib õpetaja uuesti.
"Jah," vastab Juku.
"Ja mida me saame siis, kui me padja ära lõhume?" küsib õpetaja.
"Peksa vanaisalt," vastab Juku rõõmsalt.

Anna muru väike pühadehuumor andeks :). Tegelikult tahtsin lisada lingi ööülikooli ühele loengule. Seal üldse mitmeid häid kuulamisi. http://www.ylikool.ee/et/13/gunnar_aarma

kardaanirist
22.12.10, 17:58
And the Lord said unto John, "Come forth and receive eternal life." But John came fifth and won a toaster.

muruntau
22.12.10, 18:01
Pastilaa, seni kuni jutt ei lähe http://www.vaimumaailm.ee/ foorumi lampipeksmise tasemele ei ole viga midagi:wink2:

muruntau
22.12.10, 19:07
Päris anekdoote ka siia teemasse tegelt ei tahaks. Teema point on midagi offtopicus Ranka öeldud kesktee sarnast: mõistlikus annuses religioosset teemat on ainult positiivne, maailmapilti avardav ja kes teab, äkki keegi muutub ka natsa paremaks inimeseks. Liigne rahale keskendumine ei ole juba ei vaimsele ega füüsilisele tervisele hea, samuti on religiooni ja selle tänapäevasemate asendajate liiga tõsiselt võtmine kaldumine teise äärmusesse. Jätame indigo lapsed, astraalkehad, igasugused njuueidzpäkapikud ja muu jura välja ja võtame asja mõistlikult. Üks jutt veel:

The pupils of the Tendai school used to study meditation before Zen entered Japan. Four of them who were intimate friends promised one another to observe seven days of silence.

On the first day all were silent. Their meditation had begun auspiciously, but when night came and the oil lamps were growing dim one of the pupils could not help exclaiming to a servant: "Fix those lamps."

The second pupils was surprised to hear the first one talk. "We are not supposed to say a word," he remarked.

"You two are stupid. Why did you talk?" asked the third.

"I am the only one who has not talked," concluded the fourth pupil.

http://www.101zenstories.com/

Edit: 1 veel

Subhuti was Buddha's disciple. He was able to understand the potency of emptiness, the viewpoint that nothing exists except in its relationship of subjectivity and objectivity.

One day Subhuti, in a mood of sublime emptiness, was sitting under a tree. Flowers began to fall about him.

"We are praising you for your discourse on emptiness," the gods whispered to him.

"But I have not spoken of emptiness," said Subhuti.

"You have not spoken of emptiness, we have not heard emptiness," responded the gods. "This is true emptiness." And blossoms showered upon Subhuto as rain.

ranka
22.12.10, 19:58
Kas too Zen oli miski buddha õpetuste üks haru? Ma nagu olen miskit raamatut lugenud diagonaalis.

pastilaa
22.12.10, 20:08
Kas too Zen oli miski buddha õpetuste üks haru? Ma nagu olen miskit raamatut lugenud diagonaalis.

See raamat peaks sobima ka horisontaalis. Vist soovitasin kunagi ka ESTPatrickule kuskil teemas...

http://pood.rahvaraamat.ee/Content/ProductImages/product_5/91/R070991.jpg

Raamat, mille autor, endine biitnik, mõtleja ja zen-budist, muutus korrapealt terve põlvkonna vaimseks liidriks.
Tema 1974.a. ilmunud erakordne raamat ei ole ilukirjandusteos, vaid omapärane segu filosoofilisest traktaadist, õpikust ja reisikirjast, kus põimuvad kaks pealtnäha erinevat tegevusliini: mootorrattaretk läbi mitme USA osariigi ning filosoofi mõtterännakud, kes selle retke jooksul kõikjal ja kõiges – asjades, töös, mõtlemises, inimsuhetes – otsib eelkõige kvaliteeti.
Raamat innustas paljusid mõtlevaid inimesi taolist retke ette võtma, et iseendas ja maailmas suuremale selgusele jõuda.

adam_q
22.12.10, 21:04
FL6tSb85DRg

kokkusaamine ise on suht topikus, aga huvitav on see, kui palju erinevaid võtteid on naiste püksi pääsemiseks.

muruntau
22.12.10, 21:35
adam_q, ma ei suutnud üle ühe lause seda videot vaadata. Okserefleks hakkas tööle. Kui keegi kasutab 10 sekundi jooksul järjest sõnu nagu astraaltasand, eeterkeha ja emotsioonkeha, siis see jura on mulle liig. Veel utoopilisem p.sk kui kommunism, hipi- ja ökojura kokku seotud :P

pastilaa
22.12.10, 21:52
Ise soovitan seda salatehnikat. Super.
LSKMfAZdIQg

Codecci
22.12.10, 22:12
Ühes zeni loos räägitakse võistluskunsti õppijast, kes läks õpetaja juurde ja ütles: "Olen võtnud nõuks sinu võitlusstiili omandada. Kui kaua mul selleks aega kulub?" Õpetaja vastas: "Kümme aastat." Kannatamatult vastas õpilane: " Aga see on ju liiga kaua. Ma tahan palju rutem edu saavutada. Ma hakkan väga kõvasti tööle. Harjutan iga päev pühendunult nii palju kui tarvis. Kui kaua mul siis läheb, kui sedavõrd pingutan?" Õpetaja mõtles veidi ja vastas siis: " Kakskümmend aastat"

Meiji ajastu Jaapani zeni õpetaja juurde tuli külaline zeni kohta uurima. Õpetaja pakkus talle teed. Külalise tass sai juba täis, aga meister kallas ikka edasi. Külaline vaatas häiritult ülevoolavat tassi, kuni ei suutnud end enam pidada, "Tass ajab üle. Rohkem sinna ei mahu!" hüüdis ta. "Nagu see tass," vastas õpetaja, "oled sinagi täis arvamusi, uskumusi ja oletusi. Kuidas saaksin sulle midagi õpetada, kui sa oma tassi enne ei tühjenda?"
Vähemalt ühe koha pealt on idamaine bullshit paika pandud - võitluskunstide. 17 aastat tagasi hakati korraldama Ultimate Fighting Championshippi, mille eesmärk oli välja selgitada parim võitluskunst. Tulid kohale ka võltsenesekindlust täis igasugused idamaiste võitluskunstide esindajad, kelle masterid olid neile hüper-super-surmavaid kung fusid, wu shusid ja aikidosid õpetanud (ja kes kiirelt päris võitlusalade esindajate poolt nokki löödi/kokku pakiti). Tänapäeval enam ühegi tõsiseltvõetava sportliku vabavõitluse fighteri kirjelduses ühtegi idamaist võitluskunsti ei esine, master zenid õpetavad ikka oma jama edasi, aga võistlemise koha pealt taganevad "meil pole midagi vaja tõestada" väite taha :)

Vandalar
22.12.10, 22:24
Ma usun, et nende vanade võistluskunstide taga oli ikka natuke rohkem kui lihtsalt oskus kedagi nokauti lüüa. Ehk teisisõnu- brute force abil kellegist läbisõitmine pole see kõige suurem kunst.

Codecci
22.12.10, 22:33
Ma usun, et nende vanade võistluskunstide taga oli ikka natuke rohkem kui lihtsalt oskus kedagi nokauti lüüa. Ehk teisisõnu- brute force abil kellegist läbisõitmine pole see kõige suurem kunst.
Forcest pole keegi midagi rääkinud, tehnika loeb. Nende õpetatud tehnika lihtsalt ei toimi reaalselt vastu hakkava vastasega.

Kui nad reklaamiksid ennast näiteks võimlemisgrupina/joogana vms ja ei ajaks inimestele jama, et nad õpetavad võitlema või ennast kaitsma, ei oleks mingit probleemi :)

Booyaka
22.12.10, 22:34
gEDaCIDvj6I

muruntau
22.12.10, 22:49
Uurisin teemat, Wikipedia andmetel on vähemalt üks aasia võitluskunstidel põhineva stiiliga vend võitnud küll UFC võistlust - Taktarov. Ja ma jõudsin uurimisega vist 6. võistluseni alles. Aga see ei olegi point, selle teema nimi ei ole aasia vs lääne asjad. Lihtsalt tuli paar aasiast pärit juttu meelde ja tegin teema.

Kui parafraseerida Sõja Seadustest pärit lauset, siis parim võitleja on see, kes võidab ilma kaklemata. Seega on võitluskunstid juba iseenesest minu jaoks mõtetu teema.

Rankale, jah, Zen on üks Budismi suundi.

IamAllin
22.12.10, 22:54
ei oska youtube linki panna...

http://www.youtube.com/watch?v=Yr68Ix9nXJk

http://www.youtube.com/watch?v=-k_uumIQ1uk

Spewmonkey
22.12.10, 23:02
Ma ei tea kas ma olen millestki väga valesti aru saanud, aga imo ei ole idamaiste võitluskunstide originaal/esmane eesmärk tänaval/UFC's kakelda. Suvalise Vasja vastu nad on ka abiks kuigi ei pruugi kõige efektiivsemad olla. Enamus lääneriikides õpetatavast peaks labane plagiaat olema lihtsalt.

PS. Lyoto Machida. Ja kui mingil põhjusel karate nüüd eriline on, siis kust jookseb piir?

Codecci
22.12.10, 23:04
Uurisin teemat, Wikipedia andmetel on aasia võitluskunstidel põhineva stiiliga vend võitnud küll UFC võistlust - Taktarov. Aga see ei olegi point, selle teema nimi ei ole aasia vs lääne asjad. Lihtsalt tuli paar aasiast pärit juttu meelde ja tegin teema.

Kui parafraseerida Sõja Seadustest pärit lauset, siis parim võitleja on see, kes võidab ilma kaklemata. Seega on võitluskunstid juba iseenesest minu jaoks mõtetu teema.

Rankale, jah, Zen on üks Budismi suundi.
Style Sambo, Judo, Jujutsu
Rank 3rd degree black belt in Judo

Sambo ja judo on täiskontaktsed kahevõitlusalad - väga reaalsed, efektiivselt toimivad alad mida harjutatakse vastupanu osutuva vastasega. Jujutsu kohta suurt midagi ei tea.

Võitluskunstid mõttetud - mõni ahv käib võib-olla selleks trennis, et "tänaval" tehtud poiss olla, aga normaalsete inimeste jaoks on see sport, täpselt samamoodi nagu näiteks jalgpall. Võistlustel ei "kakelda" vaid võisteldakse, pannakse ennast proovile. Keegi ei sunni kedagi võistlema, seda tehakse vabast tahtest ja sportlikust huvist.

Codecci
22.12.10, 23:09
Ma ei tea kas ma olen millestki väga valesti aru saanud, aga imo ei ole idamaiste võitluskunstide originaal/esmane eesmärk tänaval/UFC's kakelda. Suvalise Vasja vastu nad on ka abiks kuigi ei pruugi kõige efektiivsemad olla. Enamus lääneriikides õpetatavast peaks labane plagiaat olema lihtsalt.
Enamus reklaamivad ennast enesekaitse nime all (nt Eestis enamus karatetrennid), mis on lihtsalt õpilaste petmine, nendesse võltsenesekindluse süstimine. Suvalise Vasja vastu nad abiks ei ole.

muruntau
22.12.10, 23:14
Spordina on nad täiesti ok muidugi ja enesekaitseviisina. Teisest küljest niipalju kui ma ~45 min uurimisega selle teema kohta teada sain, siis tuleb nõustuda spewmonkeyga. Panna mõne aasia võitluskunsti esindaja võistlema nt BJJ tüübiga on sama kui võrrelda 110m tõkete ja 100m sprindi aegu - täiesti eri teemad, mis aga ei tähenda, et üks neist mõtetu oleks.

Edit2: Codecci, http://en.wikipedia.org/wiki/Mixed_martial_arts#Popular_diciplines siin on kirjas, et aasia stiilid on ikka päris levinud MMA's, samuti et karate on efektiivne ka MMAs

Vandalar
22.12.10, 23:48
Kes lucid dreamingust nt. kuulnud/huvitub? Olen ise lugenud ja kogenud ja igati võimas asi on. Väidetavalt on Tiibetis olnud juba aastasadu unejoogad :)

ranka
22.12.10, 23:54
adam_q, ma ei suutnud üle ühe lause seda videot vaadata. Okserefleks hakkas tööle. Kui keegi kasutab 10 sekundi jooksul järjest sõnu nagu astraaltasand, eeterkeha ja emotsioonkeha, siis see jura on mulle liig. Veel utoopilisem p.sk kui kommunism, hipi- ja ökojura kokku seotud :P

loe maagide kooli ja sappi jookseb ojadena, kuna kõhukrambid.

adam_q
23.12.10, 00:02
Panna mõne aasia võitluskunsti esindaja võistlema nt BJJ tüübiga on sama kui võrrelda 110m tõkete ja 100m sprindi aegu

mul tuli kohe meelde, kui me 90ndate alguses sõpsidega arutasime, et kumb võidaks - kas Terminator või Predator

muruntau
23.12.10, 00:11
loe maagide kooli ja sappi jookseb ojadena, kuna kõhukrambid.

Tsitaat selle raamatu kirjeldusest: "hipiliikumise kuldajast..." "okultsetest ringkondadest, kes püüdsid lagundada Nõukogude Liitu maagia abil". Sobib Tarantinole horrorkomöödia käsikirjaks I guess :D

Potsataja
23.12.10, 00:14
Panna mõne aasia võitluskunsti esindaja võistlema nt BJJ tüübiga on sama kui võrrelda 110m tõkete ja 100m sprindi aegu - täiesti eri teemad, mis aga ei tähenda, et üks neist mõtetu oleks.

MMA on pigem nagu kümnevõistuse moodi. Sellest tulenevalt võrdlus, et kui panna mõne muu ala tipp osalema kümnevõistlusel, siis pole tulemus vist kiita. Sama kehtib muidugi ka vastupidi. Muide, kas MMA mehed teevad ka vahel kivide, laudade jms. purustamise demonstratsioone ? ::)

ranka
23.12.10, 00:16
Tsitaat selle raamatu kirjeldusest: "hipiliikumise kuldajast..." "okultsetest ringkondadest, kes püüdsid lagundada Nõukogude Liitu maagia abil". Sobib Tarantinole horrorkomöödia käsikirjaks I guess :D

WTF? See on sitaks kõva raamat. Räägib miskitest Eesti aegsetest hipidest, kes elasid 1970-ndatel ja lasid imelisi kemikaale. Miski atsetooni moodi asi nimega "sopals" oli, mida nad sissehingasid ja siis läksid "spirituaalsesse" maailma. Jubedalt oli joomat ja seiklusi, raamatu keskosa korraks läks igavaks kui liialt hakkas spirituaalselt paska ajama aga muidu ülikõva. Too raamat peaks olema tõsielul ja enamus tegevust toimub Tallinnas, vahepeal käisid ka venemaal rongidega "tööl", kus elu keerleski ainult viina ümber. Lugedes raamat sulab ise kätte ära.

Aga see muidugi on iga inimese maitseasi, et mis raamatut talle meeldivad. Mulle sellised ajuvavad, jooma ja läburaamatudki istuvadki - maagide kool, onanistid (väga rets raamat, soovitan kõigile ning peategelan Rudolf Toores käis veel park kasinnis mängimas, seega äratundmisrõõmu sitaks :P), kroonu jne. Põhimõtteliselt eluvendade kirjutatud raamatud ja igav ei hakka. Mõned kohad tunduvad enda pidudele jube sarnased, sellised ajuvabad, et ala "kuhu ma end täna ära jõin" :)

IamAllin
23.12.10, 00:50
MMA on pigem nagu kümnevõistuse moodi. Sellest tulenevalt võrdlus, et kui panna mõne muu ala tipp osalema kümnevõistlusel, siis pole tulemus vist kiita. Sama kehtib muidugi ka vastupidi. Muide, kas MMA mehed teevad ka vahel kivide, laudade jms. purustamise demonstratsioone ? ::)

need peaks rohkem martial arts/idamaad olema. taekwondo, kung fu 'n shit

muruntau
23.12.10, 02:03
Ranka: sellest tutvustusest võtsin tsitaadi, selline mulje jäi. Ise ei viitsi eriti joomaraamatuid lugeda, Raua oma olen lugenud.
http://www.apollo.ee/product.php/0995779

Potsataja, hea võrdlus!

Teemasse ka mingil määral. Einsteini tsitaate: http://rescomp.stanford.edu/~cheshire/EinsteinQuotes.html
Võiks öelda puhas kuld, aga see mees pole Goldstar vaid way-way üle SNE. Mõned näited:

Common sense is the collection of prejudices acquired by age eighteen
The only thing that interferes with my learning is my education.
I never think of the future. It comes soon enough
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.
Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
The further the spiritual evolution of mankind advances, the more certain it seems to me that the path to genuine religiosity does not lie through the fear of life, and the fear of death, and blind faith, but through striving after rational knowledge.

rasmer
23.12.10, 02:12
See võitluskunstide osa läheb nüüd küll natuke teemast mööda ja ega siin tegelikult mingit teemat ei olegi. Lühidalt öeldes on Codecci öeldu õige ja see kõik on juba ammu selgeks tehtud. Kui eesmärgiks on reaalsed võitlusoskused, siis 99% idamaiseid traditional martial artse seda eriti hästi ei anna. See on fakt, mis paljudele üldtuntud tõde, kellele ei ole, siis ma ei oskagi soovitada, kust silmaringi laiendamist alustada. Raskesport.ee foorumist ja selle kullafondist äkki.

TMA bullshiti võib üldiselt panna samasse kategooriasse indigo laste ja astraalkehadega, nii et pole mõtet zen lugude teemat rohkem risustada.

Pahvak
23.12.10, 12:38
Ma pole eriline luulesõber, aga maal välikäimla uksel oli kunagi üks Mülleri luuletus ja siis lugesin mingi kogu läbi.

armastus aegumatu tunne,
nii vana ja uus
kaevul janune käib,
kuni terve on kruus

lõpuks padjapüüri jäljega pisarais palg
möödas kõik. **** suus nagu pingijalg

(A. Müller - Armastus)

EDIT: See vist ei lähe üldse teemaga kokku?

BuildUp
23.12.10, 12:48
Kuidas see zeni teema üldse mmaga haakub?

Uniquest
23.12.10, 13:08
9l-YYqjhVi4

minbetmillionaire
23.12.10, 14:08
Kes lucid dreamingust nt. kuulnud/huvitub? Olen ise lugenud ja kogenud ja igati võimas asi on. Väidetavalt on Tiibetis olnud juba aastasadu unejoogad :)

Tegelesin nooremana lucid dreaminguga ja isegi õnnestus, päris tore värk on see jah. Astraalprojektsiooniga jamasin ka aga see nõuab ilmselt suuremat pühendumist ja mida iganes, jätsin miskipärast katki. Aga plaanin sellega uuesti tegelema hakata.

con
23.12.10, 15:32
1hea dok film shaolini munkadest ja Zenist.teised 2 osa ka olemas. soovitan.
J6Z-ekyyK8o&feature=related


kui bragida juba siis pmst kõik löögi tugevuse maailmarekordid kuuluvad idamaiste kunstide esindajatele. on kümneid lööke kuidas tappa inimene/purustada liigesed mis pole kuigi rasked. imo õige võrdlus oleks võitlus elu ja surma peale.

konkreetselt karate on jh spordiks muutunud ning ei keskendu enam vaimsetele väärtustele niipalju kui võiks kuid ei tasu kõike ühte punti panna.

olen ise kõiki populaarsemaid võitluskunste harrastanud ja kung-fu andis mulle kõige rohkem just mindseti ja füüsilise vormi poolest.


self-hypnosis on asi millest tahaks rohkem teada

muruntau
23.12.10, 16:31
Zen kui pokkeri mindseti parandaja:
http://www.amazon.com/Zen-Art-Poker-Timeless-Transform/dp/0452281261

Codecci
23.12.10, 17:10
1hea dok film shaolini munkadest ja Zenist.teised 2 osa ka olemas. soovitan.
J6Z-ekyyK8o&feature=related


kui bragida juba siis pmst kõik löögi tugevuse maailmarekordid kuuluvad idamaiste kunstide esindajatele. on kümneid lööke kuidas tappa inimene/purustada liigesed mis pole kuigi rasked. imo õige võrdlus oleks võitlus elu ja surma peale.

konkreetselt karate on jh spordiks muutunud ning ei keskendu enam vaimsetele väärtustele niipalju kui võiks kuid ei tasu kõike ühte punti panna.

olen ise kõiki populaarsemaid võitluskunste harrastanud ja kung-fu andis mulle kõige rohkem just mindseti ja füüsilise vormi poolest.


self-hypnosis on asi millest tahaks rohkem teada
See löökide asi võib täitsa paika pidada, paraku efektiivse võitluskunsti/spordi eesmärgiks ei ole liikumatut objekti võimalikult kõvasti lüüa, vaid võitlema õppida.