PDA

View Full Version : PLO strateegia nullist - 1. osa (lõpetatud!)



Mr_Kenny
30.10.11, 12:39
*Disclaimer*

Kogu järgnev tekst on tõlge ingl. keelsest artiklikseeriast "PLO From Scratch" ning pole minu enda kirjutatud. Originaal seeria leiab siit: http://en.donkr.com/ForumCategory/omaha-strategy-717423
Põhjus miks ma seda kavatsen tõlkima hakata on see, et ma tahan endale kogu materjali kinnistada ja samas oleks ka teistel sellest kasu.
Ma pole varem sellise tõlketööga tegelenud seega võib paljudes kohtades olle imelikke lause ülesehitusi jms. (saatke PM ja ma muudan ära selle mis vaja, et oleks lugeja sõbralikum)
Ma kavatsen avada ka päeviku, et alustada oma bankrolli ehitamise projekti järgides antud strateegiaid ning demonstreerida loodetavasti progressi mis annaks inimestele motivatsiooni enda PLO mängu arendamiseks.
Kuna mul pole aega, et tõlketööle 100% pühenduda siis kavatsen iga päev vaid tund-kaks kirjutada mille tõttu läheb iga artikli läbitöötamisega tõenäoliselt 3-4 päeva aega.
Andke teada mis asjast arvate, kommenteerige või saatke mulle PM.
GL :)

1. Sissejuhatus
See on esimene osa artikliseeriast "PLO strateegia nullist". Selle artikliseeria sihtgrupp on mikro ja madala limiidi mängijad kel on kogemusi limit või no-limit hold'emiga kuid mitte PLO-ga. Minu eesmärk selle artikliseeriaga on õpetada põhilist PLO strateegiat süstemaatiliselt.

Esimeses osas räägin ma lähemalt selle seeria taustast ja kuidas see saab olema struktureeritud. Seejärel annan ma ülevaate (minu arvates) parimatest PLO õppematerjalidest mis hetkel on turul ja me lõpetame esimese osa õppeplaaniga PLO teooriast ning videodest. Järgmises osas hakkame arutama PLO strateegiat.

2. Selle artikliseeria taust.
Kui ma hakkasin mängima pokkerit 2005. aasta kevadel limit ja no-limit hold'em olid domineerivad mängud ning keskmise mängija mänguoskus oli madal mõlemas formaadis. Kõik mis tollal vaja oli limiitides üles liikumiseks oli natuke intelligentsi ja pühendumust.

Nende oskuste olemasolul võis liikuda madalates keskmistesse limiitidesse mõne kuuga ja hakata teenima normaalset raha. Paljud võitvad mängijad õppisid need vajalikud oskused lihtsalt grindides ja ei teinud midagi muud erilist et süstemaatiliselt edasi areneda.

Need päevad on tänaseks lõppenud. Limit ja no-limit hold'em on muutunud palju raskemateks mängudeks ja "kuldne ajastu" on läbi. Selleks on mitmeid põhjuseid millest peamine on see, et keskmise mängija tase on tõusnud üüratult kuna on niivõrd palju õppematerjale nende mängude kohta (videod, foorumid, raamatud jms).

Online pokkeris on mitmeid väga arukaid inimesi kes on mänginud, analüüsinud ja arutanud optimaalset strateegiat sellest ajast saati kui toimus nö. pokkeri buum. See on omakorda viinud kiire arenguni FL ja NL hold'emi vallas. Tänapäeval võib vabalt leida et madalates limiitides mängivad inimesed sama hästi kui paar aastat tagasi keskmistel limiitidel mängiti. Kui sa tahad alustada mikro limiitide hold'emist ja töötada end üles keskmiste/kõrgete limiitideni, pead sa olema valmis väga rasket tööd tegema.

Mis on tagajärg sellest et hetkel on väga palju ambitsioonikaid mängijaid pokkerimaastikul? Esiteks, pead sa väga kõvasti vaeva nägema oma mängu arendamisega süstemaatiliselt ning pidevalt. Kui sa seda ei tee siis sinu edge kahaneb kuna keskmine mängija areneb edasi. Veel üks tagajärg on see et tuleb hoolikalt game selectida nii nendes mängudes mida sa hetkel mängid ja mida kavatsed tulevikus õppida.

Ja see toob meid pot-limit omaha (PLO) juurde. Ma kuulsin palju jutte sellest kui lõbus ja kasumlik PLO oli kuni ma proovisin lõpuks seda 2008. aastal ja ma mängisin seda tollal vaid lõbu pärast (ma grindisin hold'emi sellel ajal). Enamjaolt polnud mul eriti aimdust kuidas seda mängu tuleks mängida kuid lõpuks sain ma selle mängu tunde kätte. Ma jälgisin kuidas keskmine mängija tegi kohutavaid vigasid ja märkasin et mängijate mänguoskus sarnanes hold'emiga vanadel aegadel.

See andis mulle motivatsiooni et õppida korralikult mängida. 2009. aasta sügisel ma hakkasin õppima süstemaatiliselt viisil PLO strateegiat nullist. Ja kuna mulle meeldib kirjutada pokkeri teooriast ostustasin kirjutada selle artikliseeria.

Selles artikliseerias ma kirjutan PLO strateegiast ja sellest mis aitas mind sellel õppe protsessil. See seeria on eelkõige suunatud algajatele ning ma loodan et see on alguspunkt teie PLO mängule ja sellele kuidas PLOst tuleks mõelda (mis erineb sellest kuidas me mõtleme hold'emist).

3. Plaan selle artikliseeria jaoks.

Ma olen varem kirjutanud artikliseeria "Pokker nullist" limit hold'emi jaoks kus ma arutasin põhilist strateegiat ja tegin kõrvalprojektina bankrolli ehitamise väljakutset (grindisin 1000 BB limit hold'emi bankrolli $0.25-0.50 $5-10 bankrolliks). Ma plaanin kasutada sama vormi selle seeria jaoks. Me alustame preflop strateegia põhimõtetega ja alustuskäte tugevusega ja seejärel liigume edasi posflop mängu juurde.

Plaanis on lisada ka mikro/madalate limiitide bankrolli ehitamise väljakutse sellele artikliseeriale ning meil on mitu head põhjust selle jaoks. Seeria on suunatud algajatele, mis tähendab et suurem osa lugejaskonnast mängib kõige madalamaid limiite. Kuna ma ise pole mikro limiitidel PLO-d mänginud on oluline, et strateegiad mida me järgnevalt arutama hakkame on vastavad limiitidele mida lugejad mängivad. Seetõttu pean ma ise saama kogemusi madalaid limiite mängides.

Bankrolli ehitamise projekt saab ka olema allikaks olukordadest ja kätest mida järgnevalt hakkame näiteid tuues kasutama. Loodetavasti annab see grindimis projekt meile ülevaate winratedest mis üks korralik ning distsiplineeritud mängija võib saavutada ja kui kiiresti on võimalik limiitides üles liikuda kasutades mõistlikku bankrolli majandamis skeemi. See võiks saada inspiratsioonis madalate limiitide mängijatele kes alles alustavad PLO-ga.

Niisiis, kust alustada grindimisega? Ma otsustasin, et alustan selle artikliseeria alguses 250$ bankrolliga, kuna mul on jäänud mulje et paljud algajad teevad samamoodi. Järgmine samm on valida sobiv bankrolli majandamise skeem ning ma olen valinud skeemi mida mulle meeldib kutsuda "50+10". See tähendab mängin miinimum 50BI bankrolliga (niisiis alustan PLO5-ga), ja ma hakkan shotte võtma järgmisele limiidile kui mul on olemas hetkeliseks limiidiks 50BI plus uue limiidi jaoks 10BI. Kui me kaotame shoti jaoks mõeldud 10BI liigume tagasi vanasse limiiti, et ehitada uus shottimise bankroll.

Järgmine küsimus on kuna lõpetada bankrolli ehitamise projekt. Mulle meeldib väljakutse, seega ma plaanin lõpetada kui meil on olemas bankroll, et võtta shotte PLO200-s. Seega lõpetame projekti kui meil on olemas 50BI PLO100 jaoks plus 10BI PLO200 shoti jaoks, mis tähendab, et plaanis on grindida 250$ bankrollist 7000$ bankroll.

Kui palju aega (s.t. kui palju käsi) meil selleks reaalselt minna võib? Esiteks leiame kui palju buy-inne me minimaalselt peame võitma erinevate limiitide kohta.


$5PLO to $10PLO: Grind in 20 BI ($100) at $5PLO and build the roll to 50+10 BI ($350) for a shot at $10PLO.
$10PLO to $25PLO: Grind in 40 BI ($400) at $10PLO and build the roll to 50+10 BI ($750) for a shot at $25PLO.
$25PLO to $50PLO: Grind in 40 BI ($1000) at $25PLO and build the roll to 50+10 BI ($1750) for a shot at $50PLO.
$50PLO to $100PLO: Grind in 35 BI ($1750) at $50PLO and build the roll to 50+10 BI ($3500) for a shot at $100PLO.
$100PLO to $200PLO: Grind in 35 BI ($3500) at $100PLO and build the roll to 50+10 BI ($7000) for a shot at $200PLO.


Kui kõik shotid on edukad esimesel katsel peame me grindima 20+40+40+35+35= 170BI. Kui me eeldame (mõnevõrra meelevaldselt) keskmiseks winrateks 7.5 ptBB/100 (ptBB=2 x big blind), me teenime 1.5BI tuhande käe kohta. Seega ma peame mängima miinimum 170/(1.5 BI tuhande käe kohta) = 113,000 kätt

Käkitegu grinderile kel on väike professionaalne uhkus. Muidugi on väga tõenäoline, et variatsioon meie plaanid untsu keerab, aga see pole juba enam meie endi kätes.

(Ja muideks.. kui ma pole veel maininud , selles majas mängitakse 6maxi. Ma rõhutan, 6maxi, mitte full ringi)

4. Õpematerjalid ja tööriistad PLO jaoks

Kuni hiljutiseni polnud väga palju erilist PLO kohta raamatuis ega õppesaitidel. Aga viimase paari aasta jooksul mõningad head raamatud on publitseeritud ning enamus õppesaite on hakanud hoolikalt kvaliteetseid PLO videosid vorpima.

Selles osas annan ma ülevaate parimatest (minu arvates muidugi) raamatutest, videodest ja tööriistadest PLO kohta. Samuti ma disainin väga pealiskaudse õppeplaani nende jaoks kes tahavad alustada süstemaatilise PLO teooria õppimisega.

4.1 PLO raamatud

Altpoolt leiate lühikesed kokkuvõtted parimast PLO kirjandusest mis tänasel päeval saadaval on:

Pot-Limit Omaha Poker - The Big Play Strategy (Hwang 2008)
Niipalju kui mina oskan öelda, on selle raamatu välja andmis aasta võrdne aja arvamise algusega PLO kirjanduse hulgas. See raamat arutleb full ringi strateegia üle ja selle põhiteema on sättida ette kasumlikke posflop stsenaariume deep stack mängus, et saada tihti raha sisse favoriidina. Selle eesmärgi saavutamiseks me peame mõistma PLO alustuskäte struktuuri ning see on koht mille pärast see raamat on hiilgav.

Vahet pole kas me mängime full ring või shorthanded PLO-d me peame aru saama mis teeb PLO alustuskäest hea käe. Me peame veel teadma millised käed on head võitmaks suuri potte ja millised on paremad väiksemate pottide jaoks.

Hwangi arutelu PLO alustuskäte üle on kõige põhjalikum muudest materjalidest mis saadaval. Ta klassifitseerib käed nii tüübi kui tugevuse üle. Veel selgitab ta lähemalt struktuurseid defekte ja tagajärgi mis juhutub kui mängida kätt millel on halb struktuur.

Hwangi põhiline mänguplaan deep stäkkidega full ringi jaoks on suurtesse pottidesse siseneda favoriidina ning see on põhjus miks ta pühendab nii palju raamatust, et aru saada alustuskäte struktuurist ja tugevusest.

Meie hakkame küll mängima 6maxi, aga Hwangi diskussioon alustuskäte üle saab meile väga kasulikuks kuna väga tihti leiame end olukordadest kus meie suur käsi põrkab kokku kellegi teise suure käega suurtes pottides.

Peale seda liigub Hwang edasi postflop mängu juurde kus ta arutleb PLO põhitõdede üle ABC pokkerit mängides. Lisaks stäkkide peale mängimise suurtes pottides kvaliteetsete kätega peab meil olema oskus mängida väiksed potte, milles samuti Hwang räägib oma raamatus.

Ka järgnevad raamatud on väga head:

Advanced Pot-Limit Omaha - Volume 1: Small Ball and Short-Handed Play (Hwang 2009)

Secrets of Professional Pot-Limit Omaha (Slotboom 2006)

Secrets of Short-Handed Pot-Limit Omaha (Slotboom/Hollink 2009)

How Good is Your Pot-Limit Omaha? (Reuben 2003)

4.2 PLO videod

Siin on ühed minu lemmikumad nendes videodest mis hetkeseisuga turul on. See kui palju sa ühe coachi käest õppida võid on isikliku eeslistuse küsimus. Erinavatel coachidel on erinev mängu- ja õpetamis stiil ja coach kelle käest mida palju õppisin ei pruugi sinu jaoks parim olla. See öeldud, siin on nimekiri erinevatest videodest:

Deucescracked.com

- Videoseeria 2 X 6 (Vanessa Selbst & Whitelime)

Sissejuhatav seeria kaheksas osas kus PLO spetsialist Vanessa Selbst (kellel on WSOPi braceled PLO-s) aitab NLHE spetisialistil Whitelime'l teha üleminekut PLO peale. Whitelime on väga hea küsija, seega tekib tuleb üles väga palju huvitavaid teemasid nende kahe diskussioonis.

-Videoseeria PLO (Whitelime & Phil Galfond :heart: :heart: )

Whitelime jätkab oma PLO õppimise teekonda Phil Galfondi käe all jällegi kaheksa osalises seerias. Kui sa kuulad Phili seletamas PLO mõisteid su aju täitub valgusega.

Cardrunners.com

- Kõik videod Stingerilt (19 videot)
- Kõik videod lefty2506-lt (11 videot)

Stinger on PLO jumal. Ta on ka väga hea oma mõtte protsessi seletamisel. Stinger ei lähene mängule väga matemaatiliselt ja tema seletustest on lihtne aru saada. Ta kasutab enamjaolt väga loogilist lähenemist ja riide mängijate kohta ja need on asjad millest kõik mängijad saavad aru.

Märgin ära, et Stinger kasutab väga loose preflop stiili. Mis on normaalne temasuguse kaliibriga mängija kohta, aga ei ole miski, millega algaja peaks alustama. Niiet ära proovige kopeerida tema mängustiili, aga olge väga tähelepanek tema mõtteprotsessi üle.

Lefty2506 on solid TAG mängija kes samuti seletab oma mõttekäike väga hästi. Vaadates head TAGi mängimas jääb mulje et tega on väga lihtsa mänguga.

Pokersavvy.com
- Kõik videod LearnedFromTV-lt (16 videot)

LearnedFromTV-l on väga analüütiline lähenemine mängule ning ta on väga hea teooria seletamises. Ma soovitan, et te vaataksite alustuseks neid kaht videot:
LearnedFromTV #16: PLO Fundamentals - Part 1 ja LearnedFromTV #18: PLO Fundamentals - Part 2 (pange tähele et need pole tema esimesed videod).

Need on teooria videod kus ta seletab tähtsaid PLO põhitõdesid. Tema live videod on ka väga head.

4.3 Tööriistad PLO jaoks
Meil on kahte asja vaja:

1. Omaha manager
Omaha manager on Omaha versioon HoldemManagerist, ja litsents maksab umbes $80 (alternatiivina saate osta odavama madalamate limiitide versiooni mis töötab kuni PLO50-ni). See programm on end kehtestanud standardiks PLO träkkimise osas ning kui sa plaanid midagi kasutada, siis kasuta seda.

2. ProPokerTools Omaha Simulator
ProPokertools Omaha Simulator on equity kalkulaator mida saab kasutada kindlate käte kui ka rangede jaoks.

See on asendamatu tööriist treenimaks su arusaama equitytest erinevates stsenaariumites. Hea viis selle tööriista kasutamiseks on analüüsida läbi tähtsad käed peale igat sessiooni. Näiteks võid arvutada equityd kõikide suurte pottide kohta mida sa mängisid.

Näide
Sa mängid $5PLO (blindid $0.02 ja $0.05). UTG ($5) raiseb poti $0.17 peale, sina ($5) 3-beti $0.40 peale (natuke vähem kui pot) kui sul on käes 9:spade: 8:spade: 7:heart: 6:heart: buttonil, blindid foldivad, UTG 4-betib poti $1.27 peale, sa callid (sa eeldad et UTG 4-bet tähendab, et tal on AAxx peaaegu alati).

Flop: 3:diamond: T:club: 6:spade: ($2.61)
UTG ($3.73) betib $2.61, sina ($3.73) raised all-in, UTG callib kui tal on käes A:spade: A:club: K:diamond: 2:club: (nagu sa eeldasid).

Turn: 3:diamond: T:club: 6:spade: K:heart: ($10.07)

River: 3:diamond: T:club: 6:spade: K:heart: 4:spade: ($10.07)
UTG võidab ässade paariga. Sa tead et su flopi raise oli õige kuna eeldasid et UTG-l on AAxx.

Sa otsustasid 3bettida positsioonis preemium double suited rundowniga, et saada heads-uppi preflop raiseriga omades positsiooni. Ta 4bettis maksimum poti. Sa eeldasid et see tähendab, et tal on AAxx ja callisid, plaanides raiseda iga flopi c-beti all-inni kui sul on piisav equity tema AAxx-i vastu. Sa floppasid madala paari+ inside wrapi+ backdoor flushdrawi, ja raisesid all-inni nagu plaanitud.

Me saame nüüd kasutada ProPokerToolsi, et arvutada enda flop equity tema AAxx-i vastu:

http://dev.donkr.com/articles/bugs/v2/PLOFGA/PLOFGA-1/plofga-1_fig-1.jpg

Me saime peaaegu coinflipi tema AAxx vastu sellel flopil, ja kuna pot oli $2.61 ning effektiivsed stäkid alles $3.73 oleme me committed. Niisiis me raiseme all-in. See tähendab me investeerime $3.73 et võita kogu pot $2.61 + 2 x $3.73 =$10.07 (preflopi pot + mõlemad allesjäänud stäkid flopil), ja meil on 47.45% equityt seega flopil all-inni minemise EV on:

EV =0.4745($10.07) - $3.73 =+$1.05

Me teenisime $1.05 flopil all-in minnes. See on väga palju parem kui foldimine (EV =$0) seega all-inni raisemine seal oli kasumlik mäng.

5. Õppeplaan

1. Õpi raamatut Pot-Limit Omaha Poker - The Big Play Strategy (Hwang)
(Sa võid vahele jätta kaks viimast peatükki mis on Omaha hi-lo kohta)

Õpi peatükki 4 (Starting Hands and Pre-Flop Play) läbinisti. Hwang esiteks kategoriseerib alustuskäed tüübi järgi:

1. Big cards ja ace high Broadway wraps
2. Straight käed
3. Suited ace käed
4. Pair-plus käed
5. AA käed
6. Marginaalsed käed

Ja seejärel kategoriseerib nad kvaliteedi järgi:

1. Preemium
2. Spekulatiivsed
3. Marginaalsed
4. Ülejäänud rämps

Jäta need kaks klassifikatsiooni skeemi meelde ning kõik käed mis neisse kuuluvad. Siis on sul olemas kindel spikker mille järgi kiirelt käe tugevust määrata. Samuti tegib sul hea arusaam erinevatest konditsioonidest kus ühed käed mängivad paremini kui teised.

Näiteks kui sulle jagatakse A:heart: K:diamond: Q:heart: 9:club: sa kohe tead et see on "Ace high Broadway wrap" ja kuulub preemiumite alla ning sa saad seda mängida igast positsioonist. Nüüd aga muuda see A:heart: K:diamond: Q:heart: 2:club: ning sa tead et ta on "Suited ace hand" ja et ta langeb "Marginaalsete" kategooria alla ning seda et ta eelistab, et teda mängitaks positsioonist.

Märgi, et me ei ürita hetkel konstrueerida preflop mängu skeemi nende klassifitseerimisega. Mida me tahame on "abirattad" mis aitavad meil kiirelt hinnata käe kvaliteeti ja mängitavust hetkest mil need meile lauas kätte jaotatakse.

2. Õpi videoseeriat 2 X 6 (Vanessa Selbst & Whitelime) Deucescracked.com-is
Vanessa Selbst mängid fundamentaalselt tight ja solid stiiliga ning ta õpetab sind vältima probleemseid käsi ning situatsioone. Selline lähenemine on sarnane Hwangi esimesele raamatule ja nüüd on sul võimalus näha kuidas need põhimõtted kohanduvad 6maxis.

3. Mängi hästi palju

Nüüdseks oled sa õppinud (ja loodetavasti seedinud) põhilise PLO strateegia ning järgmine samm on neid teadmisi kasutada sinu enda mängus. Istu lauda ja proovi neid asju mida sa õppinud oled. Tõenäoliselt leiad sa end tihti spottides kui sa ei tea mida teha ning teed suuri vigu. Pole hullu, kuna see annab sulle võimaluse õppida ja eemaldada need vead oma mängust.

Tee endale sellest harjumus, et sa vaatad peale sessiooni käsi üle. Vali paar kätt ja analüüsi neid metoodiliselt (ja kasuta ProPokerToolsi, et treenida oma arusaama equitytest). Mõtle läbi strateegilised punktid ja kui vaja mine tagasi eelneva Hwangi raamatu või Selbsti videoseeria juurde.

Kas sa said millestki valesti aru, unustasid või jäi sul midagi märkamata? Kas sa kasutasid valet mõttekäiku mingis olukorras? Kui nii, siis paranda oma viga et sa tulevikus seda uuesti ei teeks.

4. Õpi võimalikult palju videosid ja mängi nii palju kui sul aega on.
Mängi, mängi, mängi, ja kasuta videosid et saada uusi mõtteid mille üle pead murda. Kui sa näed coachi tegemas mis sulle huvi pakub peaksid sa tegema märkmeid, et olla kindel et sa tead millest räägitakse. Niimoodi on sul seda mõtet kergem oma mängu külge pookida.

5. Kokkuvõte

Me oleme nüüd arutanud selle artikliseeria tausta ning arutanud tulevikuplaane. Samuti saime ülevaate õppematerjalist ja tööriistadest mis on meile väga kasulikud.

Teises osas alustame protsessi, et välja arendada meie oma PLO strateegia. Me alustame fundamentaalsete PLO põhitõdedega nagu on alustuskäte valimine ja preflopi mäng.

Järgmise osa leiate siit: http://foorum.pokkeriprod.com/showthread.php/9514-PLO-strateegia-nullist-2.-osa-%28l%F5petamata%29?p=379083#post379083

Palju edu!

widescreen
30.10.11, 15:34
väga 5+ ettevõtmine!!

Tyler Durden
30.10.11, 18:02
Jõudu! Idee on super!

camu
30.10.11, 18:15
GL, loodetavasti ei jääa poolikuks.

lennuk
30.10.11, 20:01
kas kuskilt oleks võimalik lugeda neid limiti artikleid ja seda bankrolli ehitamist ?
muidu super ja kavatsen hoolega silma peal hoida.

kas RB ja muud boonused lähevad bankrollile juurde või plaanid kasutada ainult mängulist kasumit ?
mis toas/võrgus plaanid mängida ?

Mr_Kenny
30.10.11, 21:19
kas kuskilt oleks võimalik lugeda neid limiti artikleid ja seda bankrolli ehitamist ?
muidu super ja kavatsen hoolega silma peal hoida.

kas RB ja muud boonused lähevad bankrollile juurde või plaanid kasutada ainult mängulist kasumit ?
mis toas/võrgus plaanid mängida ?

Nuhi ringi googelda ja uuri kindlasti leiad üles selle. Hetkeseisuga hakkan mängima s.t tegelikult mängin juba OO-s. RB/boonused lähevad kindlasti bankrollile juurde.

Mr_Kenny
31.10.11, 17:52
1. osa valmis!

raunooo
31.10.11, 20:02
Super! Leidsin mõned kirjavead, but who cares. (Y)