Jrgn, ega seda elubiitimist kõikidelt ma ei eeldanudki, lihtsalt see % ühiskonnast peaks mõnevõrra suurem olema, et jõuda läänele järgi. Samas pole see (tööjõu mitte nii tänapäevased oskused) muidugi ainus põhjus. Eks kõik need põhjused ole tegelikult nõukogude aja tingitud, mis tegi võimatuks siinkandis kapitali kogumise ja siinse ettevõtluse tekkimise. Oleks absurd eeldada, et siinse vähese kapitali peal tekkinud firmad saaksid omada samaväärset sisseseadet, mis võimaldaks inimestel produktiivsemalt töötada. Nt mõne siinse metsatööstuse pingi peal saaks selle operaator €1k palka, aga Soome tehases võimsama masina peal oleks sama meistrimees palju produktiivsem (teatud juurdeõppega) ja saaks hoopis €5k palka. Ja sellistest kohtadest tekivadki vahed sissetulekutes riikide vahel. Juuksur on siin sama efektiivne kui Luksmburgis või Angolas, nende palkade erinevus tuleb majanduse ülekande efektist, kui on palju kõrgepalgalisi, siis on ka madalapalgaliste palgad kõrgemad. (See jutt, et rikkad koorivad vaest töölisklassi, kassapidajaid laopoisse jms on just seetõttu täisbs, väheproduktiivsete panus majandusse on imo majanduslikus mõttes suht minimaalne ja selline ümber jagava iseloomuga)

Aga see, et ühe inimese pension on väärt kolme teise inimese pensionit. Mõni lihtsalt maksab vastavaid makse teistest kordades, isegi kümnetes kordades rohkem. Kas min palga saaja ka €5k palga saaja peaksid siis sama pensioni saama? Jrgn, see väide, et rikkamal pole vaja seda raha on nii kuradi klassivihast nõretav, et poleks sinult küll seda oodanud. Mõlemad on teinud oma majanduslikud otsused, saanud vastavalt sellele palka ja saavad ka vastavalt sellele pensioni. Ma ei näe väga põhjust, et edukama inimese tehtud töö viljad peaks lihtsalt seetõttu teistele ära jagama, et need kadedusest lõhki ei läheks. (Inimväärse elamise mõiste sisu on siiski funktsioon enda infoväljas olevate inimeste elatustasemest, aafrikas oleks meie vaesed fking ballad. See, et tahta jõuka naabrimehe raha, et elada nagu naabrimees on minu arust nii kuradi väär. Peaks ise ikka midagi tegema.)