Eesti Pokkeriportaal
Lehekülg 1, kokku 129 1231151101 ... ViimaneViimane
Näidatakse tulemusi 1 kuni 20, kokku 2569
  1. #1

    majanduse offtopic

    Paar statistilist näitajat:
    2011 Q1 SKP kasv 8,5% YoY, nominaalis 14,6% YoY. Selle numbri teeb eriti huvitavaks, et majanduskasv toimus kontekstis, kus eraisikud + ettevõtted maksid ~5 miljardit eeku laene tagasi kvartaliga, 2002-2007 majanduskasvu ajal läks 1EEK majanduskasvu saavutamiseks vaja 5EEK laenu. Lühidalt, seekordne majanduskasv ON vägagi jätkusuutlik.

    Töötus on langenud umbes 20%'lt 12,1%'le. Tööpuudus jätkab vähenemist tempos ~1500 inimest nädalas (palgasurve ülespoole). Kusjuures juba aasta tagasi käisid esimesed jutud kvalifitseeritud tööjõu puudusest.

    Keskmine palk Q1 on nominaalis juba all time high lähedal (+-1%), kui seda juba mitte löönud pole. Reaalpalk (ostujõuga korrigeeritult) on siiski ~8% allpool.

    Eksport buumib täiega, on 2008 tipu ammu löönud ja ka sisenõudlus taastub hoogsalt. Sisenõudlus on küll 2007-2008 tipust siiski kaugel, mis on ka mõistlik ja jätkusuutlik arvestades tolleaegset laenu peal tarbimist. (ei viitsinud konkreetseid numbreid otsida)

    Paar väidet:
    Majandus on selgelt tõusuteel ja uus buumiaeg pole väga kaugel enam.
    Palgad hakkavad ka elukallidust biitima juba selle aasta teises pooles ja millalgi järgmisel aastal lüüakse ka reaalpalga all time high.
    Reformi poliitika on end õigustanud 600'ga, Eesti riik on majandusliku käitumise poolest selgelt maailma esirinnas!

    Ja et äksõnit, EntV'd, verd ja pisaraid saaks: Need, kelle elujärg aasta lõpuks paremal järjel pole, kui buumi ajal, on saamatud, laisad ja lollid :D

    Allikad: LHV foorumi https://fp.lhv.ee/forum/invest/121837 kaudu enamasti statistikaametist.
    Viimati muudetud muruntau poolt : 16.06.11 at 23:44

  2. #2

    Re: majanduse offtopic

    Seni on vaadeldud laiemas plaanis Baltikumi ühtse piirkonnana. Praegu aga oleks Eesti võrdlemine Lätiga umbes sama, kui Rootsit võrrelda Kreekaga (Rootsis pole majanduslangust olnudki ja seal buumib hetkel ikka jõhkralt ja Kreeka on, well, Kreeka). (Stefani kaudu kusagilt rootsi foorumist)

  3. #3
    Lingiparandaja
    Liitus
    Oct 2008
    Asukoht
    Palmi talu
    Postitusi
    3 275

    Re: majanduse offtopic

    Kõik on ju ilus tore, aga...
    Kui sahinad Prantsusmaa peatsetest raskustest tõeks saavad, siis oleme ikka kõik käpuli kogu oma suure liiduga. Kreeka oleks selle kõrval köömes.

  4. #4

    Re: majanduse offtopic

    Vaadates, mis maailmas tegelikult toimub ei ole asjad sugugi nii roosilised kui tundub. Praeguse kiire tõusu taga on siiski keskpangad/riikide sekkumine, mis on ju pm kunstlik majanduse kasvatamine. Näiteks USA riiklikud abiprogrammid on juba üle 4 triljoni dollari, samas on neil eelarve defitsiid sel aastal 12%. Selline majandus mis on kunstlikult kasvatatud ei ole ju väga jätkusuutlik. Loodaks muidugi et kõik läheb sama ilusasti edasi, kuid targemad julgevad siinkohal vastupidist väita!

  5. #5
    Vana Tegija
    Liitus
    Feb 2009
    Postitusi
    1 402

    Re: majanduse offtopic

    Mul nagu ei jõua kohale, miks inimesed ikka nii negatiivselt kogu selle EL värki suhtuvad? Kus oleks Eesti riik praegu kui me poleks EL liige ja mis toimuks Eestis kui võimul oleksid tsentristid ja vasakpoolsed?

  6. #6

    Re: majanduse offtopic

    Eks neid doom ja gloom jutte käib kogu aeg, teine küsimus on, kui palju neil ka sisu on. Faktid on need, et vinduval globaalsel taustal on Eesti end täiega käima tõmmanud samal ajal kogu aeg võimendust vähendades. Ega see lääne laenuraha peal majanduse turgutamine eriti hea ei ole, vähemalt struktuurseid muutusi see kaasa ei too ja uut korralikku vundamenti tõusule ei loo. Eesti õudne lõpp on selles suhtes igati etem, kui Lääne valitud lõputa õudus. Paar aastat vöö koomale, igaüks vaatab enda käitumise üle, teeb korrektuurid ja ollakse järgmiseks hüppeks valmis.

    Praegu ei ole sugugi kindel, kas nt Hispaania või Itaalia mingisugust päästmist vajab, neid jutte on käinud umbes poolte Euroopa riikide kohta nüüdseks. Samuti ei pruugi USA enda võlakoorma all niipea kokku kukkuda, äkki laseb veel paar majandustsüklit läbi võimendust kasvatades. Juba 80 aastate lõpus räägiti, et USA'l on suur riigivõlg, kuigi see oli tol ajal vaid murdosa tänasest nii absoluutarvult kui ka protsendina SKP'st. Jaapani riigivõlg on paar korda suurem kui USA'l, aga keegi ei räägi Jaapani võimalikust kokkukukkumisest (kuigi ega seal pole paar aastakümmet mingisugust kasvu ka olnud).

  7. #7

    Re: majanduse offtopic

    Tsitaat Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
    Mul nagu ei jõua kohale, miks inimesed ikka nii negatiivselt kogu selle EL värki suhtuvad? Kus oleks Eesti riik praegu kui me poleks EL liige ja mis toimuks Eestis kui võimul oleksid tsentristid ja vasakpoolsed?
    Kui võimul oleks Kesk ja Sotsid oleks meil hullem kui Kreeka ja Läti kokku.

  8. #8
    Lingiparandaja
    Liitus
    Oct 2008
    Asukoht
    Palmi talu
    Postitusi
    3 275

    Re: majanduse offtopic

    Tsitaat Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
    Mul nagu ei jõua kohale, miks inimesed ikka nii negatiivselt kogu selle EL värki suhtuvad? Kus oleks Eesti riik praegu kui me poleks EL liige ja mis toimuks Eestis kui võimul oleksid tsentristid ja vasakpoolsed?
    Kui see käis minu pihta, siis mina ei ole absoluutselt EL vastane. Mitte mingil juhul. Minu eelnevast postitusest võis selline mulje jääda küll, aga ei ei ei ei ei.

  9. #9
    Vana Tegija
    Liitus
    Feb 2009
    Postitusi
    1 402

    Re: majanduse offtopic

    Ok kui juba väheke poliitilisemaks läks siis äkki targemad oskavad öelda. Räägitakse, et väga hea on see, et Eestil pole võlgu ning on koguni reserv ja mitte väike. Miks kõige raskemal ajal seda kasutama ei hakatud? Mille jaoks veel kui mitte väikeseks boostiks suure surutise ajal?

  10. #10
    Pokkerihai Kasutaja Vandalar avatar
    Liitus
    Oct 2008
    Postitusi
    3 577

    Re: majanduse offtopic

    Järelikult polnud kõige raskem aeg.

  11. #11

    Re: majanduse offtopic

    Tsitaat Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
    Ok kui juba väheke poliitilisemaks läks siis äkki targemad oskavad öelda. Räägitakse, et väga hea on see, et Eestil pole võlgu ning on koguni reserv ja mitte väike. Miks kõige raskemal ajal seda kasutama ei hakatud? Mille jaoks veel kui mitte väikeseks boostiks suure surutise ajal?
    Ma pole küll 100% kindel, aga minu arust kasutati sellest umbes kolmandik ära küll eelarve puudujäägi klappimiseks. Rohkem ei kasutatud seetõttu, et oli vaja Eurole ülemineku kriteeriume täita.

  12. #12
    Vana Tegija Kasutaja bluelite avatar
    Liitus
    Nov 2010
    Asukoht
    Pärnu
    Postitusi
    1 190

    Re: majanduse offtopic

    Tsitaat Algselt postitas Cash87 Vaata postitust
    Ok kui juba väheke poliitilisemaks läks siis äkki targemad oskavad öelda. Räägitakse, et väga hea on see, et Eestil pole võlgu ning on koguni reserv ja mitte väike. Miks kõige raskemal ajal seda kasutama ei hakatud? Mille jaoks veel kui mitte väikeseks boostiks suure surutise ajal?
    Eestil siiski on võlg, kuid võrreldes teistega ei ole see vist nii märkimist väärt.
    http://www.eesti.ca/index.php?op=art...=32191&lang=et

  13. #13

    Re: majanduse offtopic

    toon popcorni!

  14. #14

    Re: majanduse offtopic

    Tsitaat Algselt postitas Madis Very Vaata postitust
    not again
    tundus, et tuleb lahe informatiivne teema
    Ei, seda minagi, et lahe teema ja nii tore, et kohalik valve-majandusspets meid ikka kursis hoiab, kui hästi me suure, targa ja karismaatilise juhi saatel kommu..., pardon, 5 Euroopa rikkama riigi suunas sammume. Ikka jah, täpselt nii. Vaid kujutlege, millisel ajaloolisel hetkel on meile antud võimalus elada ja kõike seda nautida.

  15. #15

    Re: majanduse offtopic

    Sa võiks pikemalt lahti seletada mis probleem sul reformierakonnaga on ja mis kõik oleks sinumeelest paremini meie riigis kui reform poleks puldis.

  16. #16

    Re: majanduse offtopic

    Oh, mis nüüd mina, mis on mul vastu panna sellisele majandusgurule nagu muruntau, kõigest tühised 11 majandusega seotud ap-d (nagu terased matemaatikud kiirelt välja arvutasid).

    Aga üldsuse rõõmuks sedapuhku tõesti ei viitsi vaidlustesse laskuda, kuigi teema on omajagu huvitav, samas muruntau vastu nagu ei näe sel suurt pointi, kes vaidleb lihtsalt vaidlemise pärast, nt ses teises teemas, kus maailmamajanduse peale kaldus arutelu, seal lihtsalt kukkus algul ägedalt kõike vastandama, hiljem aga sisuliselt kordas mõningaid mu pointe veidi teises sõnastuses, nt seda rahvastiku vananemisega seonduvat.

    Lisaks, kui hakkaksin nüüd midagi reformikommarite tegemiste kohta halvasti ütlema, siis on kohe tegu sellise jumalateotusega, et automaatselt peab tegu olema kesikuga.

    Nii et las see pigem jääb, tahtsin vaid oma vaimustust avaldada sõber muruntau rõõmu üle, kui supertoredalt ikka meie majandusega läheb :)

  17. #17
    Vana Tegija
    Liitus
    Jan 2010
    Postitusi
    1 310

    Re: majanduse offtopic

    Noh, eks need esimeses postis toodud majandusnäitajad on sellised lainekesed veeklaasis.
    Parimal juhul jõuame Euroopa keskmiste hulka, üle selle mitte kuidagi.
    Oleme lihtsalt liiga väikesed, rumalad, rikutud vaimse potensiaaliga (pigem pole seda olnudki).
    Vene mõjud on liiga tugevad. Oleme allhankemaa, oma toodet, mille poolest meid tuntaks, ei ole ega ei saagi olema.
    Seega, arengul on piir ees.

  18. #18

    Re: majanduse offtopic

    Noh, ega kõik pole kuld, mis hiilgab. Reaalpalk langeb jätkuvalt ning see on väga halb, näidates et tarbijatele jääb järjest vähem raha. Kinnisvara pakkumishinnad näiliselt tõusevad, kuid tehingute aktiivsus ei kerki kuskile, sest maalastel pole lihtsalt raha kinnisvara ostmiseks. Jätkuvalt on kuhjaga "rämpsettevõtlust". Eesti väärtpaberite hinnad on viimase poole aasta languses ning aina rohkem inimesi, sh. kõrgelt haritud spetsiliste, lahkub välismaale - need kõik on vaid mõned reaalsed argumendid kinnitamaks, et täna pole eufooriaks erilist põhjust. Lisaks pole ka terve EU seis tervikuna eriti kiita tänu Kreekale ja mõnele muule sarnasele riigile.

    Väitel, et Eesti on teinud pärast taasiseseisvumist paremaid otsuseid ning on seetõttu lähinaabritest edukam, on tõepõhi all, kuid suuresti on minu hinnagul meie edu põhjuseks ka tugeva Põhjamaa riigi lähedus ning sugulasrahva (Soome) olemasolu, mis aitas peamiselt just 90-te alguses majandust käima tõmmata. Kokkuvõttes ma usun, et buumideni on veel kõvasti aega, kuid majandus on tsükliline ning kunagi saabub see nagunii.

    Eesti üldine valupunkt on tema väiksus ning nadi geopoliitiline asend, mistõttu ma ei usu, et jõutaks kunagi Euroopa viie rikkama riigi hulka. Sellega olen küll nõus, et mõne teise partei juhtimisel võiksime hetkel olla kuskil Bulgaaria tasemel majandusega riik.

  19. #19

    Re: majanduse offtopic

    Mul on kahju inimestest, kes kas võtavad viie rikkama sekka jõudmist sõna-sõnalt või siis irvitavad selle üle, saamata aru, et tegemist on vahva eesmärgiga, milleni jõudmine ei peagi olema võimalik, kuid mille nimel oleks mõistlik ja võiks pingutada. Ei kõla küll sama vahvasti kui EL või NATO, kuid midagi paremat kahjuks ka pole.

    Spordimaailmast on enam-vähem sama analoog see tüüp jalgpallis, kes kunagi teatas, et Eesti jõuab MMile ja kuigi see kuupäev on juba ammu kukkunud, võib asja juba natuke tõsisemalt võtta. Mis siis, et alguses võis ainult irvitada.

  20. #20

    Re: majanduse offtopic

    Tsitaat Algselt postitas taipupole Vaata postitust
    Mul on kahju inimestest, kes kas võtavad viie rikkama sekka jõudmist sõna-sõnalt või siis irvitavad selle üle, saamata aru, et tegemist on vahva eesmärgiga, milleni jõudmine ei peagi olema võimalik, kuid mille nimel oleks mõistlik ja võiks pingutada. Ei kõla küll sama vahvasti kui EL või NATO, kuid midagi paremat kahjuks ka pole.

    Spordimaailmast on enam-vähem sama analoog see tüüp jalgpallis, kes kunagi teatas, et Eesti jõuab MMile ja kuigi see kuupäev on juba ammu kukkunud, võib asja juba natuke tõsisemalt võtta. Mis siis, et alguses võis ainult irvitada.
    Võiks ju siis lubada(!) ka igale eestlasele töökohta, maja, autot, armukest ja starting bankrolli 50.000 usd. Sest idee poolest oleks ju ilus sinna pürgida, isegi kui see teostatav pole.

    Nõme natuke teravmeelitseda, aga kui 5 rikkama statement oleks mingis muus kontekstis välja hõisatud poleks see tõesti nii ärritav.

Lehekülg 1, kokku 129 1231151101 ... ViimaneViimane

Teema info

Kasutajad vaatamas seda teemat

Hetkel on 1 kasutajat vaatamas seda teemat. (0 registreeritud kasutajat 1 külalist)

Postitamise reeglid

  • Sa ei tohi postitada uusi teemasid
  • Sa ei tohi postitada vastuseid
  • Sa ei tohi postitada manuseid
  • Sa ei tohi muuta oma postitusi
  •  
  • BB kood on Sisse lülitatud
  • Emotikonid on Sisse lülitatud
  • [IMG] kood on Sisse lülitatud
  • [VIDEO] code is Sisse lülitatud
  • HTML-kood on Välja lülitatud
TAGASI ÜLES